Některé nemocnice v Česku musí pozastavovat léčbu pacientů s nákazou covid-19. Dochází léky, které zabraňují těžkému průběhu onemocnění a hospitalizaci.
Počet hospitalizovaný v nemocnicích roste. Díky monoklonálním protilátkám však může být méně pacientů s vážným průběhem onemocnění. Lék se podává nakaženým ve formě infuze. Dávky však docházejí. Petr Horák, vedoucí lékárny ve FN Motol, sdělil iRozhlasu, že nesmí nemocnicím nic dodávat. Lék by měl dorazit příští týden.
Nemocnice omezují aplikace
Podle informací od praktických lékařů FN Motol stále monoklonální protilátky podává, ale termíny jsou téměř zaplněné. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl informoval, že v Česku je nyní kolem 9000 dávek. Týdně se spotřebuje 2500 až 3000 dávek, takže podle mluvčího je lék dostupný ještě na dva týdny.
V příštím týdnu by do Česka mělo dorazit 24 000 dávek. Nově by si pak léky měla objednávat sama nemocniční lékárna. Některé nemocnice na svém webu informovaly o nutnosti pozastavení aplikace léku. Jednou z nich je i příbramská nemocnice. Středočeská hejtmanka Petra Pecková na Twitteru vyzvala k vysvětlení i Adama Vojtěcha.
Jedna dávka jako týden v nemocnici
Monoklonální protilátky brání šíření viru v těle a tím před závažným průběhem. Je ale nezbytně nutné, aby byly podány v časné fázi onemocnění. V případě pozdního podání už nemusí zafungovat. Pacienti je mohu aktuálně dostat v přibližně 80 nemocnicích na základě žádanky od lékaře.
Experimentální lék je hrazen z veřejného zdravotnického pojištění. Jedna infuze vyjde zhruba na 60 000 korun. Za týden pobytu pacienta s covid-19 zaplatí pojišťovna 53 000 korun, v případě hospitalizace na JIP téměř 440 000 korun. Jedna dávka očkování včetně aplikace stojí v řádku stokorun.