Policie a hygieny zasahují proti porušování nařízení. Skoro 350 tisíc kontrol a 17 tisíc porušení opatření od začátku pandemie

Policie vykoná denně zhruba 9 tisíc kontrol dodržování opatření. Kontrolují na základě podnětů od veřejnosti. Hygienici si stěžují na rostoucí nadávky od nespokojených lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od začátku nouzového stavu policie výrazně zvýšila počet kontrol dodržování protiepidemických omezení. „Posílili jsme běžný výkon služby s cílem zvýšit preventivní působení kvůli stávajícím opatřením. Policejní hlídky se zaměřují hlavně na dodržování omezené otevírací doby restauračních zařízení a zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech,“ uvedl pro Události247 vedoucí tiskového oddělení policie Ondřej Moravčík.

iZdroj fotografie: Policie České republiky
Ondřej Moravčík

V případě zjištěných přestupků může policie na místě udělit pokutu až ve výši 10 000 Kč, nebo věc oznámit příslušným správním orgánům, tedy hlavně Krajským hygienickým stanicím. Od začátku listopadu policisté provedli více než 333 tisíc kontrol. V posledních týdnech je jich přitom zhruba 9 tisíc denně. Porušení vládních nařízení pak při kontrolách zjistili zhruba v 17 tisících případech.

Poměrně často se pak podle Moravčíka stává, že je lidé kontaktují s oznámením, že někde odchází k porušování protiepidemických opatření. I tato udání policisté musí prošetřit. Průběh kontrol je ale podle něj většinou poklidný. „S agresivním chováním se setkáváme spíše výjimečně. Nemám informace o tom, že by někde došlo k nějakému velkému konfliktu. Nicméně občas samozřejmě zažíváme i vyhrocené situace,“ zhodnotil Moravčík.

Hygienici řeší výhružky i nedostatek lidí

Policisté při kontrolách dodržování opatření úzce spolupracují hlavně s krajskými hygienickými stanicemi. Právě hygienici se ale v poslední době potýkají s rostoucím odporem veřejnosti, a kvůli své práci často vystaveni kritice, nadávkám, a dokonce i vyhrožování. „Je smutné, že veřejnost někdy vnímá činnost, kterou vykonáváme, jako útok proti nim nebo snad omezování jejich práv. Smyslem naší práce je ochrana veřejného zdraví, přičemž se musíme řídit platnými zákony a předpisy,“ řekla mluvčí olomoucké hygienické stanice Markéta Koutná.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Restaurace

Podle ní se také občas stává, že při telefonátech kvůli trasování kontaktů se s nimi někteří lidé odmítají bavit, jedná se ale jen o jednotky případů. Největším problémem hygienických stanic je ale dlouhodobý nedostatek lidí. „Vzhledem k aktuální epidemické situaci bychom potřebovali desítky dalších osob se znalostí problematiky trasování,“ uvedla Koutná. Už v současné době přitom na olomoucké hygieně denně pomáhá zhruba 20 osob mimo pracovní a služební poměr.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování na covid-19

Hygienikům se přitom nelíbí ani obcházení nařízení vlády, které zakázalo provoz Vánočních trhů. Ty v mnoha městech fungují i nadále, většinou s určitými omezeními a pod jiným názvem. Například v Olomouci tak návštěvníci chodí nakupovat vánoční výrobky na Zimní jarmark, s čímž hygienici nesouhlasí. „Vzhledem k nestabilitě epidemické situace to nepovažujeme za šťastné,“ doplnila Koutná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Jan Boháč
Autor článku

Jan Boháč

Zobrazit další články