V covidem postiženém Rumunsku se některým podnikatelům daří. Jakým konkrétně?

Mnoho podnikatelů kvůli pandemii pocítilo pokles tržeb, jiní dokonce zkrachovali. Ovšem pandemie také pro některé znamená zisky a expanzi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne každé podnikání musí doplatit na více než rok a půl trvající pandemii koronaviru. Zatímco restauratéři, podnikatelé v cestovním ruchu nebo obchodníci krachují, jiným se daří. Podle České televize například v Rumunsku, které je velmi silně postiženo současnou vlnou, se daří online službám a kurýrům. Kdo ale z pandemie nejvíce profituje, jsou pohřební služby.

Jejich služby jsou nezbytné

Ve svém výzkumu to v zemi zjistila společnost Frame. O práci se podle ní nebojí třeba kurýři nebo personál zdravotnických laboratoři. Ale na špici jsou zaměstnanci pohřebních ústavů. „Nabízeli nezbytnou službu v čase, kdy bohužel více a více lidí umíralo. Jsme na prvních místech v Evropě ohledně úmrtí na covid-19,“ vysvětluje výsledky analýzy její autor Adrian Negrescu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pohřeb

To ale neznamená, že by pohřební služby neměly problémy. Potýkají se především s odlivem zaměstnanců. Před pandemií jich v Rumunsku pracovalo kolem 2 300. Ale zhruba desetina z oboru po vypuknutí nemoci odešla. Báli se toho, že by se mohli při práci nakazit a ohrozit i své rodiny. Výsledkem je, že pohřební ústavy musely výrazně zvednou ceny za svoje služby, aby mohly personálu lépe platit.

V Česku je problém cena plynu

Ceny pohřbů podle serveru iDNES ale rostou i v České republice. Pohřební služby navýšily ceny o 15 až 30 procent. Nesnaží se ale nějak navýšit zisky. Problémem je hlavně růst vstupů jako jsou ceny elektřiny, ale hlavně plynu. Ten je důležitý při kremacích, které jsou nejčastějším druhem pohřbu v Česku. David Borovička z Asociace pohřebních služeb ČR Českým novinám řekl, že zvýšený nápor na krematoria spojený s pandemií ukázal, že jsou ve špatném stavu. Bude třeba do nich více investovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Krematorium

V Rumunsku je podle oficiálních informací personální situace zlá nejen v pohřebnictví, ale i ve zdravotnictví. Mnozí z lékařů a sester v minulých letech odešli za lepšími výdělky do západní Evropy. Zbývající personál je přetížen a nezvládá se o přibývající pacienty řádně starat. Ještě horší je situace v Bulharsku. Má to ale jeden pozitivní dopad. Mnozí lidé v posledních týdnech přestávají váhat s očkováním.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články