Babiš je opět terčem kritiky. Objíždí voliče, zatímco Sněmovna řeší nouzový stav

Předseda hnutí ANO v pondělí zahájil jízdy obytným vozem po republice. Chce se potkávat s lidmi a začal na jižní Moravě.

i Zdroj fotografie: S vědomím Andreje Babiše / Facebook
                   

Hned se dle Novinek ale začaly ozývat hlasy, že nepřišel na středeční jednání Sněmovny o nouzovém stavu. Podle Novinek to někteří označují za start prezidentské kampaně. Novinky píší, že Babiš je však oficiálně omluven a vypárován koaličním poslancem kvůli pracovním důvodům. Šéfka klubu ANO Alena Schillerová pro Novinky uvedla, že Babišovo cestování v pojízdné poslanecké kanceláři bylo dlouhodobě naplánované.

Nejde o volební kampaň

Na dotaz Novinek, jestli by neměl být při důležitém jednání přítomen odpověděla, že ho zastoupí další. „Je to jeho pracovní povinnost,“ dodala Schillerová. Připustila však, že pro kontakt s voliči mají poslanci určen poslanecký týden, nikoli výborový, na který teď připadlo mimořádné jednání o prodloužení nouzového stavu. „Dobře, bylo to dlouhodobě naplánované. Bude i v poslaneckém týdnu mezi voliči,“ sdělila pro Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Poslanecká sněmovna

Jak píší České noviny, Babiš vyjel na začátku týdne na Moravu. Na svých cestách si chce v obytném autě povídat s lidmi. Vůz má podle Českých novin kuchyňku, šatnu, koupelnu a čtyři postele. Na karosérii je plakát hnutí ANO, který se v poslední době objevuje na billboardech. Bývalý premiér však trvá na tom, že se nejedná o volební kampaň, ale o cestu za voliči, informuje ČTK. Podle některých poslanců měl však místo cestování chodit do Sněmovny.

Pro voliče je důležité osobní setkání

Tato kritika se dala čekat,“ řekl Událostem247 politolog Jan Kubáček. „Pravdou je, že u jeho voličů, které se teď snaží přesvědčit a být s nimi v kontaktu, je mnohem důležitější, že je s nimi, protože aktuální nouzový stav pro ně není zásadní. To pro ně byl v době covidu. Tím, že Babiš má spíš starší voliče, tak pro ně bylo toto hledisko velmi důležité. Dneska ten nouzový stav vlastně ani nevnímají a není to pro ně téma. Babišovi to tedy ve výsledku nijak neublíží,“ doplnil Kubáček.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Andrej Babiš

Novinky dále informují, že pokud by poslanci nejednali, měli by na programu výbory, ale Babiš není členem žádného z nich. Díky párování, kdy se domluví na společné absenci zástupce vládní koalice s členem opozice, nechybí ani při hlasování. Novinkám to potvrdil i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. „Párování je historická zvyklost, která tady funguje. Když jsme ve výborovém týdnu při mimořádné schůzi, je celá řada poslanců, kteří měli třeba zahraniční cesty, které nebylo možné zrušit,“ uvedl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články