,,Babišova cesta by vedla k bankrotu. Nemůžeme se zadlužovat dál,“ tvrdí Pekarová Adamová. Koalici klesly volební preference

Vláda by měla podle Havlíčka dělat plošná opatření. To by ale podle předsedkyně Poslanecké sněmovny vedlo k bankrotu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Markéty Pekarové Adamové / Facebook
                   

V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) řekla, že současná vláda nemůže jít cestou Andreje Babiše (ANO). Podle ní bychom se tak dostali do bankrotu. Její výroky jsou podle Blesku často odsuzovány, a to jak představiteli hnutí ANO, tak společností.

Havlíček: Vláda by měla dělat plošné kroky

„Kdyby došlo k realizaci 12 bodů Andreje Babiše, tak se inflační spirála vymkne kontrole a mířili bychom k bankrotu. Co se zadlužení týče, tak opozice už vůbec neuvádí, že jsme se loni pod vedením Babišovy dluhovlády zadlužovali nejrychleji v Evropě. Nemůžeme se zadlužovat dál, to jdeme do bankrotu a řeckou cestou,“ sdělila ve vysílání CNN Prima NEWS Pekarová.

V debatě proti Pekarové Adamové argumentoval místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček, podle kterého by vláda měla dělat plošné kroky nasměrované domácnostem a firmám. „Pomoc Jurečky a Síkely nechápu. Musí se podpořit firmy, ty se hodily přes palubu. Musíme také mířit minimálně na nízkopříjmové domácnosti jako třeba Francie. Ta to dobře namixovala. Mají inflaci 4,5 procenta. My jsme šli na dvojnásobek, to je fiasko,“ řekl v pořadu na CNN Prima NEWS Havlíček.

ANO vs. SPOLU

Členové ANO se často pouštějí do vládních zástupců. V případě Pekarové Adamové je to často expremiér Andrej Babiš, jak vyplývá nejen z jeho twitterového účtu. Ta taktika je zřejmá. Je tady snaha odpoutat pozornost od vlastních skandálů. Pan Babiš je obžalovaný, bude brzy chodit na soud vysvětlovat, jak se obohacoval na úkor občanů. To by mohlo podrýt jeho ambici stát se prezidentem, takže hledá vše, co by mohl překroutit, vytrhnout z kontextu,“ citoval předsedkyni v rozhovoru Blesk.

„Já si myslím, že je pro něho nepříjemné, že se prezentoval jako pravicový člověk, podnikatel, a já ho otevřeně označuji za největšího levičáka v dnešní politice. Jsem mu trnem v oku,“ citoval dále Blesk šéfku Poslanecké sněmovny. V rozhovoru se Pekarové Adamové také zeptali, zda kritika vůči ní nemůže být způsobená tím, že je žena. „Já jsem s tím do té politiky šla. Mnozí mají tu tendenci nás, které v politice jsme, posílat k plotně, stále se najdou tací, kteří vám to napíšou do e-mailu…“ uvedla.

Volební preference

Proč se snížila volební preference koalice SPOLU se Události247 zeptaly politologa Jiřího Pehe. „Já si myslím, že ty průzkumy zatím nejsou tolik vypovídající. Vláda skvěle zvládá tu ukrajinskou krizi. Dopady energetické krize jsou, ale stále citelnější, pro místní obyvatelstvo. Je to samozřejmě i tím, že vláda v rámci šetření prosazuje nepopulární zákony, které opozice vyzdvihuje. Vláda měla přistoupit na to šetření šetrnější cestou. Takhle mohou voliči přebíhat zpátky k hnutí ANO,“ řekl.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího Pehe
Jiří Pehe

Podle volebního modelu agentury Median by nyní volby vyhrálo hnutí ANO s 27,5 procenty, píší Novinky. Koalice by skončila druhá a dolní komoru by spolu s těmito stranami obsadili také Piráti, STAN a SPD. Těsně by byla zpět ve Sněmovně i ČSSD, která v říjnových volbách neprošla do Sněmovny, napsaly dále Novinky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články