Kvůli vysokým cenám a nedostatku plynu lidé ve velkém sázejí na elektřinu.
Jak uvedl server TN, v celé Evropě se stupňují přípravy domácností na nadcházející topnou sezónu, kterou poznamená energetická krize. Strašákem jsou vysoké ceny i nedostatek plynu. Lidé proto začali ve velkém skupovat přímotopy, elektrická krbová kamna a ohřívače, píše TN. Ani na elektřinu se přitom podle TN nemůžeme tak docela spolehnout. „Musíme si dát pozor, abychom se nedostali do situace rozsáhlého blackoutu.“ Toto varování vyslovil pro web news.de vedoucí oddělení výroby a skladování elektrické energie německé asociace VDE Martin Kleimaier.
Jistotu znamenají vlastní kamna a studna
Dále podle webu Kleimaier připouští možnost diskuse o prodloužení provozu jaderných elektráren v Německu. Letité téma se nyní vrací na jednací pořádek kvůli krize způsobené válkou na Ukrajině. Respondenti, které Události247 oslovily, se vesměs řadili mezi zastánce vstřícného přístupu k nukleární energii. „V zásadě jsem pro jádro. Nese určitá rizika, jako ostatně všechno. Provoz samozřejmě musejí zabezpečit před haváriemi. Ale když nedojde ani k lidským selháním, je to asi nejčistší cesta,“ řekl Událostem247 muzikant Igor Vašut.
Vašut, obyvatel rodinného domku v Metylovicích v Podbeskydí, by v případě naznačovaného blackoutu patřil mezi nejohroženější. „Mám prakticky všechno na elektřinu. Lednička, pračka, počítač, studio. Vytápění mám taky elektrické a jsem napojený na obecní vodovod, který by byl ovšem výpadkem elektřiny taky ohrožený. Ale mám jištění: Vodu můžu brát ze studny na dvoře. A k zatopení můžu zprovoznit kachlová kamna. Mám nějaké zásoby uhlí i dřeva, takže i v případě kruté zimy snad nějak přežiju,“ bilancuje muzikant pro Události247.
Další způsob jak uspořit: Zvykejme si na nižší teplotu v bytě
Vladimír Galusek z Olbramic na Novojičínsku vsadil na dřevo. A to i přesto, že, jak říká, je letos dvojnásobně drahé oproti loňsku. „Měli bychom možnost vytápět domek i plynem, ale na ten se teď nedá spoléhat. Máme kotel na dřevo a asi budeme využívat především ten. Podařilo se mi na zimu sehnat asi 20 kubíků. Mizerné je, že i ty kotle na dřevo potřebují elektřinu. Kdyby bylo nejhůř, zkusíme co nejvíc vytopit krbovými kamny,“ líčí pro Události247 rodinné plány Galusek. Myslí si, že prodloužení fungování jaderných elektráren by alespoň na čas znatelně pomohlo.
„Před sedmi lety jsem si pořídil relativně úsporný kondenzační kotel, který má takřka stoprocentní účinnost. S touto dlouhodobou investicí se snažím vycházet, jak to jde, využít ji. Nemám v plánu to teď měnit,“ odpovídá na otázku Událostí247 Leoš Duda, obyvatel domku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Zásadním strategickým počinem bude pro něj celkové snížení teploty v obytném prostoru. „V průměru z 22 stupňů na 19. ,Studený odchov’ mi sice osobně nevyhovuje, ale co se dá dneska dělat,“ uzavírá Duda.