Krásné počasí po vydatných deštích svědčí i klíšťatům, přenašečům nejen boreliózy, ale také klíšťové encefalitidy.
Boreliózou od klíštěte se letos nakazilo asi o polovinu víc lidí než loni. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu. Do konce loňského dubna lékaři zaznamenali 279 nemocných, letos už je to 416. Nejvíc nakažených evidují v Jihočeském kraji, a to 67. Dalších 66 je ve Středočeském kraji a 55 na Vysočině. Případů klíšťové encefalitidy je zhruba stejně. Letos 13, loni to bylo 12 pacientů. ,,Byl jsem jen za zahradě a už se přisálo, manželka mi ho odstranila,, říká pan Lubomír Krč z Lhotky Událostem247.
Ne všude jsou klíšťata nebezpečná
Průzkum národní referenční laboratoře zjistil, že nakažené boreliemi je zhruba každé desáté klíště v lesích mimo zástavbu. Informuje o tom web Blesk. Pozitivita klíšťat se však mezi různými lokalitami liší. Klíšťata ze sedmi lokalit z různých krajů nebyla vůbec infikována. Naopak nejvyšší pozitivitu, zhruba 30 až 40 procent, se prokázala hned ve čtyřech lokalitách. Jde o místa v Jihočeském, Olomouckém, Moravskoslezském a Středočeském kraji, pokračuje Blesk.
Lidé si mohou stáhnout do svého mobilu novou mobilní aplikaci Klíšťapka, ve které si informace o klíšťatech zobrazí. „Boreliózu mohou lidé poznat tak, že se udělá po vytažení klíštěte rudá skvrna s vybledlým středem kolem místa přisátí. Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky. Zatím se proti ní nelze očkovat. Letos jsme už několik případů řešili,“ řekla Uádlostem247 lékařka Ruth Graclová.
Účinná ochrana zatím neexistuje
„Můj syn měl boreliózu loni, bylo to asi měsíc před dovolenou k moři. Skvrna se mu udělala až za tři dny po vytažení klíštěte. Šli jsme proto hned k pediatrovi, který naše podezření potvrdil. Dal synovi antibiotika. Naštěstí je stihl včas dobrat a na dovolenou jsme už odjeli, když byl úplně zdravý,“ řekla Událostem247 Jana Pokorná z Hustopečí. Aktivitu a nakažená klíšťata je možné zjistit také na webu Klíště, kde jsou aktualizované údaje.
Mezi kraje s nejvyšším výskytem klíšťat patří jižní Morava, napsal web Brněnská drbna. Hygienici tam od začátku roku zaznamenali 22 případů boreliózy a čtyři případy klíšťové encefalitidy. Loni ve stejném období to bylo o jeden případ boreliózy méně a žádný případ klíšťové encefalitidy. Jedním z faktorů, které výskyt klíšťat ovlivňuje, je počasí. Obecně jim nejlépe svědčí teplé a vlhké počasí, kterým se letošní jarní období vyznačuje. Navíc po relativně mírné zimě, dodává web.