Nová smrtelná nemoc z Číny: Chtějí firmy opět zbohatnout na vakcínách?

Nákaza virem Langya se projevuje jako chřipka. Zatím se nemoc objevila jen ve dvou čínských provinciích. Přenašečem je zřejmě rejsek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sotva utichla alespoň částečně panika kolem covidu-19, už se objevuje další hrozba. Jak píše web Mirror, v Číně se infikovalo 35 lidí smrtelným henipavirusem Langya. Úmrtnost je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 40 až 75 procent. Nakažení v Číně jsou stále naživu. Někteří se potýkají s příznaky jako je horečka, únava, bolest svalů, ztráta chuti k jídlu, kašlem, nevolností a bolestmi hlavy. Další jsou zcela bez příznaků. Vědcům se podle serveru Mirror také už podařilo zjistit, které zvíře bylo v tomto případě přenašečem.

WHO čeká na další pandemii

Z 25 tvorů byl za nejpravděpodobnějšího přenašeče označen rejsek. Jde o malého savce podobného krtkovi. Jak píše web Mirror, experti tak upozorňují, že může jít o „nemoc X“. Toto označení přijala WHO před třemi lety a představuje hypotetický, dosud neznámý patogen, který by mohl způsobit další pandemii. V souvislosti s virem Langya ale zřejmě jde jen o snahu způsobit paniku bez zjevného opodstatnění. Jak píše web Deník, podle odborníků je virus zoonotický, přenáší se tedy na člověka ze zvířat.

iZdroj fotografie: UNclimatechange / Creative Commons / CC BY-SA
Jednání WHO

I podle serveru The Taipei Times zatím nedošlo k šíření z člověka na člověka. Zároveň ale zástupce Centra pro kontrolu a prevenci nemocí varují, že se to může změnit, pokud se nákaza rozšíří. To by se náramně hodilo především farmaceutickým společnostem, pro které je každá epidemie příležitostí, jak vydělat. Znatelné to bylo obzvlášť u koronavirové pandemie. Ke zvyšování zisků společnostem pomohly výrazně také samotné státy, které zaváděly povinné testování a vytvářely na své občany nátlak kvůli očkování.

Odlišná cesta je bez zisku

Přitom, jak můžeme vidět v čase, ani u nevakcinovaných lidí nenastal žádný z předpovídaných tragických scénářů. S odstupem času je znatelné, že covid-19 ohrožoval především starší a nemocné lidi. Stejně jako jakákoliv jiná nemoc, která dokáže oslabený organismus potrápit. Zdá se tak, že všechna omezení ve formě zavřených restaurací, online výuky či kompletních lockdownů, neměla příliš velký smysl. Přitom je evidentní, že nemoci se napříč historií lidstva vyskytovaly vždy. Jinak tomu zřejmě nebude i v budoucnu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Je nutné se tak na nové nákazy připravit. Vyplatit se může apelovat na společnost, aby se dostatečně věnovala prevenci ve formě dostatečného pohybu, správné životosprávy a také návyku relaxace. Tato cesta může přinést méně obětí než dosavadní postupy ve formě různých omezení, které způsobovaly lidem stres. Zatím to ale spíše vypadá, že někteří mají zájem vytvářet spíše napětí. Jak píše web Mirror, jen za letošní rok přišly úřady ve Velké Británii s hrozbou ptačí chřipky, horečky Lassa, krymsko-konžské horečky a opičích neštovic.

Co si o nové nemoci myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články