Vlna zdražování není u konce. Zemědělci oznámili, že se razantně zvedne cena další položky na pultech v českých obchodech.
Letošní úrodu brambor poznamenalo suché počasí. To se odrazilo také v jejich kvalitě a výnosech. Rané brambory měly sice poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, ale u pozdních brambor je to o něco horší, píše web TN. Web proto doporučuje, aby si lidé brambory nakoupili dostatečně do zásoby, pokud je mají kde uskladnit.
Nejdřív bylo sucho, potom moc pršelo
„V nejdůležitějším regionu pro pěstování brambor, tedy na Českomoravské vrchovině, byla letos rozdílná situace než v jiných letech. Sucha v červenci a v srpnu významně poškodila sklizeň pozdních konzumních brambor. Vydatné deště v září tomu také nepřispěly,“ cituje TN předsedu Českého bramborářského svazu Josefa Králíčka. Problémy s úrodou jsou i ve Francii nebo Německu. „Tam evidují propad v řádech jednotek milionů tun,“ dodal pro TN Králíček.
Na pultech českých obchodů se aktuálně pozdní brambory prodávají za nepřiměřeně nízké ceny. Událostem247 to řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka. „Kilogram brambor je teď možné koupit dokonce jen za osm korun. To je však možné pouze díky velkým slevovým akcím. Obchodní řetězce totiž teď brambory nakupují o jednu až dvě koruny dráž a prodávají je za takto nízké ceny,“ vysvětlil Hanka pro Události247.
Připlatíme si také za cibuli
Celková rozloha bramborových polí se v České republice letos snížila zhruba o pět procent na 21 680 hektarů, píší o tom České noviny. V roce 2021 omezili pěstitelé plochu pro brambory meziročně o čtyři procenta, uvádí České noviny. V odbytu brambor určených na jídlo se poslední dva roky odrážela epidemie koronaviru, kdy se zavíraly restaurace a jídelny. Úrodu svaz tradičně hodnotí během Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě. Letos se konají 20. až 22. října, píší dále České noviny.
Zvedá se také cena cibule. Podle Českého statistického úřadu ceny zemědělských výrobců v případě cibule letos v srpnu meziročně vzrostly skoro o 42 procent, u brambor je to o 12 procent, což se promítlo i na pultech obchodů, informuje o tom iDnes. Jako příklad uvádí zelinářství v Olomouci, které aktuálně prodává kilogram cibule za téměř 15 korun. Minulý rok v srpnu to bylo necelých 10 korun. Jedná se tak už o druhou zdraženou surovinu, která je pro výrobu oblíbeného vánočního bramborového salátu klíčová.