V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu rostou plošně ceny pohonných hmot. Vláda dělá co může, avšak musíme se omezit.
Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že nemůže tvrdit lidu, že lze jednoduše dosáhnout levných cen pohonných hmot. Všichni se musí omezit, aby se ceny udržely v přijatelné míře. Rozčiloval se také nad některými návrhy, které měly zastropovat ceny benzinu a nafty. To by podle něj ničemu nepomohlo, akorát by lidé ve výsledku zaplatili za palivo dvakrát, napsal portál CNN Prima NEWS.
Vyšší marže čerpacích stanic
Kabinet Petra Fialy zrušil povinnost přimíchávat do pohonných hmot biosložku. „Udělali jsme několik opatření, které na straně České republiky můžeme s cenou udělat, biopaliva zlevní cenu minimálně o dvě koruny. Zvyšuje to cenu a je to ekologicky zbytečné. Navíc to po nás nechce ani EU a některé další země přimíchávání také ruší,“ dodal šéf vlády.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy ceny dosahují historických hodnot. „Rekordní je také samotné tempo zdražování. Ceny ropy ve světě se minulý týden nejvíce přiblížily svému rekordu z roku 2008. Navíc po zohlednění obecné inflace jsou ceny stále o osm korun na litr vyšší, než v červenci 2014, kdy stál litr 36,40 Kč (odpovídá dnešním 43 Kč pozn.red.). Jedním z nejpravděpodobnějších vysvětlení se opravdu zdá být odlišné stanovení marží čerpacích stanic, které jsou zjevně citelně vyšší než před osmi lety,“ uvedl pro Události247.
Snižování rozpočtu
Benzin však během víkendu zaznamenal první menší pokles. Průměrná cena benzinu v Česku v sobotu poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu klesla, a to o 14 haléřů, na 47,12 koruny za litr. Nafta naproti tomu nadále zdražuje. Její průměrná cena stoupla o prvním víkendovém dni o 12 haléřů na 49,53 koruny, napsal Blesk.
Podle premiéra se jedná o složitější problém, který zatěžuje mnohem více států a nelze jednoduše vyřešit. „Někdo by chtěl zázraky, ale žádné zázraky nejsou. Pohonné hmoty jsou drahé všude v Evropě. Tady žádný zázrak neuděláte. Kdo to říká, tak lže, a já lidem lhát nebudu. Litr benzinu za 35 korun to by bylo krásné, ale nejde to. Je potřeba vidět politickou realitu. Odstranili jsme všechny důvody navyšování, které by mohly u nás být,“ sdělil předseda vlády.
Vyhradil se také proti nápadu snížit DPH u pohonných hmot, s čímž souhlasí i ekonom Dominik Stroukal. „My máme sice možnost dostat se na nějakou nižší daň z přidané hodnoty na paliva, nemyslím si však, že to stát chce dělat. Musíme si ale uvědomit, že žijeme v době, kdy se snažíme konsolidovat státní rozpočet a sáhnutím na DPH složku by si vláda do tohoto bodu svého programu trošku hodila vidle. Obecně bude mít přístup vlády menší dopad na veřejné finance, než kdyby volil snížení DPH,“ citovaly Události247.