Stát chce znárodnit ČEZ. Snaží se tak srazit ceny energií, bude to ale stát miliardy korun

Jednou z hlavních priorit vlády je podle Petra Fialy energetická soběstačnost České republiky. Pomoci k tomu má dohled nad výrobou elektřiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednou z variant, jak toho dosáhnout, je podle České televize restrukturalizace společnosti ČEZ. Ta by se mohla uskutečnit do dvou let. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl v Bruselu před zahájením summitu Evropské unie, informuje dále Česká televize. ČEZ vlastní jadernou elektrárnu Dukovany i Temelín. Podle informací ČT24 Fialův plán podporují nejen jeho koaliční partneři, ale i velká část opozice. „Jednu část zprivatizovat a tu druhou výrobní si ponechat jakožto stoprocentní akcionář. Což znamená vyplatit minoritním akcionářům určitý zdroj,“ cituje ČT24 slova Karla Havlíčka (ANO).

Náklady za 200 miliard

ČEZ, který u nás vlastní 8 z 10 největších elektráren, ale státu patří jen ze 70 procent a zbývající akcionáři se svého podílu pravděpodobně nebudou chtít jen tak vzdát, píše TN. Cestou podle expertů může být odkup jejich akcií, a tím kontrola elektráren, informuje dále TN. I ta nejlevnější varianta podle TN stát vyjde na víc než 80 miliard. Podle TN k tomu, aby vláda mohla prostřednictvím ČEZu mluvit do cen energií, nemá v tuto chvíli souhlas minoritních akcionářů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozvody elektrické energie

„Stát by musel vykoupit ty minoritní akcionáře. Tam jsou komplikovaná pravidla, ale není to tak, že stát bude někde potají skupovat cenné papíry po jedné akcii,“ vysvětlil ekonom Petr Bartoň pro TN. ,,Balík akcií, který drží menšinoví akcionáři ČEZ, má nyní hodnotu zhruba 180 miliard korun. Jestliže by stát chtěl pod sebe nejen výrobu elektřiny a jádro, ale i distribuci, a měl zaplatit přirážku desítek procent, pak výsledná částka bude činit minimálně 200 miliard korun,“ řekl Událostem247 ekonom Lukáš Kovanda.

Další varianta, jak zatočit s vysokými cenami

Druhou cestou, kterou by stát mohl jít, je odkup elektráren, a tedy oddělení výroby elektřiny od distribuce, píše TN. Elektrárny by pak stát umístil do jiné společnosti, kterou by vlastnil ze 100 procent, a tím pádem by měl pod sebou i výrobu elektřiny, dodává TN. „Je zcela zásadní, aby stát v případě, jako se děje teď, to znamená enormních zisků ČEZu, mohl tento zisk použít například směrem k domácnostem a k rodičům,“ ČT cituje slova Jana Bartošky (KDU-ČSL).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Elektrické rozvody

Jak konkrétně chce stát elektrárny pod svou kontrolu získat, zatím neví ani samotné vedení ČEZu. „Zatím v tuto chvíli není vůbec jasné, jak by ta konečná představa transformace měla vypadat. A jakou cestou se k ní dostaneme,“ řekl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž pro server TN. Podle ekonomů ale každý z těchto kroků sníží ceny energií až v dlouhodobém horizontu, zakončuje server TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů