Ceny bytů i hypoték se zvyšují. Podle experta proto může brzy začít klesat poptávka

Během prvních tří měsíců letošního roku se prodeje nových bytů propadly oproti loňsku o 50 procent. Vyplývá to z nejnovějších informací od developerů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

CNN Prima NEWS informuje o tom, že lidé kupují méně bytů. Cena nemovitostí totiž roste, hypotéky jsou dražší a bytů je nedostatek. Jednopokojový byt o velikosti 42 metrů čtverečních podle CNN Prima NEWS prodávala realitní společnost za 4,2 milionu korun. Na kupce však čekala několik měsíců. Jiná společnost, která později byt k prodeji převzala, cenu snížila o čtvrt milionu. Zájemce se ale dle CNN Prima NEWS stále nenašel.

Mohlo by dojít až ke stagnaci cen nemovitostí

To, že bude poptávka po bytech dál klesat, Událostem247 potvrdil ekonom Lukáš Kovanda. „Jak dají domácnosti víc peněz za energie, potraviny a celkově za bydlení, tak jim zbude méně peněz například na to, aby šetřily na byt, a aby měly na splátky hypoték. Ty se navíc prudce zdražují právě kvůli bojí České národní banky s inflací, a kvůli obecnému růstu úrokových sazeb, které rostou právě v inflačním prostředí.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hypotéka

Situace se navíc podle něj bude se sílící inflací ještě zhoršovat. „To bude faktor, který bude spíše tu poptávku po nemovitostech tlumit. Tento faktor může být velmi silný, takže může dojít k velkému zpomalení toho cenového nárůstu nemovitostí, případně až ke stagnaci. V krajním případě může nastat i pokles cen, ale spíše v tuto chvíli počítejme se stagnací cen nemovitostí,“ doplnil ekonom Kovanda.

Nabídka bytů k nájmu klesá

Bytů bude podle expertů, které oslovilo CNN Prima NEWS, tento rok dál přibývat. Za první tři měsíce roku 2022 se prodalo o polovinu méně nových bytů v Praze, podobně ale jejich prodej klesl i jinde v republice, píše dále CNN Prima NEWS. Podle makléřů jsou prodeje nejnižší od roku 2016. Jak píše Forbes, ceny stavebních materiálů se v mnohých případech oproti době před ruskou invazí na Ukrajinu více než zdvojnásobily. Výrazně se cena zvedla například u betonářské výztuže, cementu, izolačních materiálů, nebo plechů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hypotéka

Naopak stále nižší je podle Forbes nabídka bytů k nájmu. Mezikvartálně se snížila o 28 a meziročně dokonce o 66 procent. Ukazuje se tedy, že se lidé kvůli extrémním cenám bytů k prodeji přesouvají právě na nájemní trh. Do poptávky se ovšem promítá také zájem uprchlíků z Ukrajiny, kteří si hledají dostupné bydlení. Ceny nájmů se vrátily nad úroveň roku 2019, odkud je sesadila pandemie covidu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů