Cena plynu opět stoupá. Rusko začalo výrazně omezovat dodávky do Evropy

Přes ruský plynovod Nord Stream 1 od zítřka poteče do Evropy asi o 60 procent ruského plynu méně než obvykle. Gazprom oznámil další omezení dodávek do Německa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Do země bude nově dodávat podle TN jen 67 milionů krychlových metrů plynu denně. Toto opatření ruská státní plynárenská společnost zdůvodnila tím, že došlo k prodlevám při opravách zařízení. Ceny zemního plynu v Evropě se včera prudce zdražily poté, co Gazprom oznámil další snížení objemu dodávek prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, který je hlavní zásobní trasou pro export plynu do Evropské unie, vysvětluje dále TN.

Ceny plynu raketově stoupají

Server TN píše, že omezení firma odůvodnila zpožděním návratu zařízení, které bylo zasláno německé firmě Siemens k opravě. Podle německého ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka je omezení dodávek plynu z Ruska politickým rozhodnutím a nedá se ospravedlnit technickými důvody, píše o tom server Oenergetice. Habeck podle serveru uvedl, že servisní práce se měly uskutečnit až na podzim a neměly by přepravní kapacitu plynovodu snížit o 40 procent. Údržba zařízení podle něj západním sankcím nepodléhá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plynové potrubí

Potrubím běžně projde za den až 167 milionů krychlových metrů plynu. Už v úterý však Gazprom dle TN omezil přepravní kapacitu plynovodu o 40 procent na maximálních 100 milionů. Po informaci o tomto omezení se ceny plynu v Evropě okamžitě zvedly, píše dále TN. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn pro evropský trh s dodáním v červenci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku si včera odpoledne podle TN připisovala přes 20 procent a blížila se 117 eurům za megawatthodinu.

Rukojmí Vladimira Putina

Ukazuje se, že Evropa je výrazně energeticky závislá na Rusku,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Rusko se toho bohužel snaží využívat ve svůj prospěch. Netýká se to jen energií, ale nově také zemědělských komodit, kdy taktéž zákazy vývozu obilí z Ukrajiny a blokáda tohoto vývozu navyšuje ceny. U plynu je situace ještě kritičtější, protože na něm závisí velká část naší ekonomiky, a protože plyn k nám proudí z Ruska přes Německo, tak omezení dodávek do Německa může ohrozit i české zájmy.“

iZdroj fotografie: Pixabay
Vaření na plynu

Podle Křečka bude navíc navýšení cen dál roztáčet inflační spirálu. „Bohužel nevíme, jak si s tím některé společnosti poradí. Nejlepší by bylo, kdyby dodávky byly co nejrychleji obnoveny. Ovšem z toho dlouhodobějšího pohledu bychom se měli snažit snižovat naši energetickou závislost na Rusku tak, abychom nebyli rukojmí prezidenta Vladimira Putina,“ zakončil pro Události247 ekonom.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články