Banky si potichu berou od Čechů peníze a nikdo o tom nemluví. Tisíce Kč odejdou za pár týdnů jak nic a ani se o tom nedozvíme

Poplatky v poslední době zvýšilo hned několik velkých bank, které v Česku působí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od začátku letošního roku navýšila ceny například Komerční banka nebo Raiffeisenbank. Většinou jde o jejich snahu ubrat práci zaměstnancům a přimět klienty, aby více používali internetové bankovnictví. Banky se většinou slitují nad seniory, kterým dělá užívání těchto online služeb ve většině případů problémy a mohou tak platit poplatky menší, než ostatní klienti.

Měnit peníze u banky moc výhodné není

Psali jsme také o tom, že zdražování se dočkali i klienti největší banky v České republice. Česká spořitelna jim totiž nabízí zdarma zřízení a vedení Standard účtu. Bez poplatku si tak mohou vybrat hotovost ze všech bankomatů České spořitelny. V případě, že však klient nebude mít ve svém okolí bankomat České spořitelny a půjde si peníze vybrat do bankomatu jiné banky, za jeden výběr zaplatí 40 korun.

Za výběr peněz z bankomatu budou Češi platit nesmyslné poplatky. Nedoplatíme se, jde o opravdu vysoké částky

Při dvou takových výběrech už je to skoro stovka a to není zrovna málo. S blížícím se létem si mnohé bankovní domy řekly, že by se na klientech dalo zase něco vydělat. Spousta z nich totiž odjede na dovolenou do ciziny a toho se dá využít. I když banky platby nebo výběry z bankomatů v cizině často nijak nezpoplatňují, lidé na tom i tak prodělají. České banky totiž mají vyšší prodejní kurz eura, než jaký vyhlašuje Česká národní banka prostřednictvím svých kurzů.

Jak můžete ušetřit?

Web Echo24 upozornil, že rozdíl mezi kurzem ČNB nebo kurzem Evropské centrální banky a kurzem banky je totiž jedním ze zdrojů příjmů bank. Potvrdil to analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Podle něj si jsou banky velmi dobře vědomy, že pro lidi je v dnešní době bezhotovostní platba nejjednodušším způsobem. Upozornil také na to, že rozdíly nejsou pouze při platbě kartou v zahraničí, ale také při platbě kartou zahraničním firmám přes internet. To však mnoho lidí neví.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Tuzemské banky si účtují poměrně vysoké poplatky za konverzi měny

Česká spořitelna aktuálně jedno euro prodává za 25,635 korun, i když jeho skutečná hodnota je 24,98. Za každé rozměněné euro v důsledku transakce nebo výběru z bankomatu platíte o nějakých 64 haléřů více. Podobně jsou na tom i další banky, jako je ČSOB nebo Komerční banka. Řešením, jak ušetřit, je využívat například karty Revolut nebo Curve, které umožní platit v obchodech a vybírat z bankomatů bez kurzové přirážky. „Kartu Revolut mám a opravdu se mi už mockrát vyplatila,“ sdělil Událostem247 pan Michal z Brna.

Věděli jste o výše zmíněné skutečnosti? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články