Dočkáme se snížení cen pohonných hmot? Čerpací stanice musí hlásit resortu financí ceny zpětně do poloviny února

Ministerstvo financí chce zamezit rostoucím cenám benzínu a nafty, vyzvalo proto čerpací stanice, aby denně hlásily průměrné denní prodejní ceny pohonných hmot.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tato povinnost platí od úterý 15. března. Jak píší České noviny, resort bude požadovat rozšíření dodávaných informací za každou čerpací stanici i zpětně a to až k 15. únoru. První výsledky má mít v horizontu jednoho týdne. Pak bude schopen rozhodnout, jestli tržní situace umožňuje zásah státu formou cenové regulace, která stanoví maximální výši marží. V České republice je skoro 4000 čerpacích stanic.

Ceny nafty atakují rekordy

Vyhodnocení shromážděných dat začne ihned poté, co resort dostane první reporty. Ministerstvo financí má v případě zjištění nepřiměřeného navyšování marží v rukou nástroje cenové regulace. Zjišťování výše marží je jedním z nástrojů vlády, který použila kvůli rekordním cenám pohonných hmot. Už minulý týden rozhodla také o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tankování

Průměrná cena benzinu v Česku v sobotu poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu klesla, a to o 14 haléřů na 47,12 koruny za litr. Nafta však nadále zdražuje. Její průměrná cena stoupla o prvním víkendovém dni o 12 haléřů na 49,53 koruny. V neděli cena benzinu klesla o čtyři haléře na 47,08 koruny a nafta o čtyři haléře zdražila na 49,57 Kč. Někteří dopravci na protest proti cenám paliv krátce zablokovali dopravu. Výzvy k blokádě silnic se objevily na sociálních sítích.

Češi vykupují polské benzínky, ty pak musí zavřít

Češi a Němci kvůli cenám vyrážejí za levným benzinem do polského pohraničí. Tamní benzínky často doslova vysávají. Ty pak musejí často zavírat, často zavádí i limity na jedno tankování, protože jim dochází palivo. V Německu jsou navíc ceny pohonných hmot ještě vyšší než u nás. Benzin tam stojí běžně v přepočtu 60 korun, nafta je na některých místech dokonce za 70 korun. Pracovnice pumpy redakci CNN Prima NEWS řekla, že musí i několikrát týdně zavírat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Benzín v kanystru

Podle Ivana Indráčka, který je předsedou Unie nezávislých petrolejářů, čerpací stanice posílání nových údajů výrazně nezatíží. „Benzínky mají poslat datum, k tomu nejvyšší totemovou cenu v ten daný den. To je poměrně jednoduché. Problém, který tam může nastávat je, že řada lidí se pere s počítači, navíc pokud mají data nahrát do nějaké webové aplikace. Někteří provozovatelé už jsou starší a teď si s tím budou muset poradit. Tam vidím trošku potíž,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články