Češi přišli na to, jak ošálit systém samoobslužných pokladen. Vyzráli tím nad vysokými cenami potravin

Nepozornost obsluhy, nedostatečné kontroly, to vše nahrává Čechům v supermarketech. Strážníci i policisté musí řešit desítky případů denně.

i Zdroj fotografie: Jay Gooby / Creative Commons / CC BY
                   

Samoobslužné pokladny vznikly jako záměr zmírnit vytíženost personálu a umožnit obchodům regulovat jejich kapacity. Řetězce tak chtěly ušetřit, protože zaměstnanci jsou pro prodejny často velkým výdajem, píše o tom web Kupi. Očekávaná úspora se však nekonala. Místo toho se většina obchodů setkala se zvýšeným počtem krádeží, píše dále Kupi.

Krade se prakticky všechno

Zákazníci podvádějí třeba u ovoce a zeleniny. Naváží si například méně jablek, než kolik jich v sáčku opravdu mají. Častá je i výměna čárových kódů na masných výrobcích, píše dále web Kupi. Zloději přišli na to, že když si vyjedou čárový kód například ovoce nebo zeleniny z váhy, mohou jím pak přelepit kuřecí maso nebo hovězí svíčkovou. Bez namátkové kontroly na to nikdo nepřijde. Na jedné položce tak ušetří nemalou částku, podotýká web Kupi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé podle strážníků často podvádějí s přelepováním cenovek

Někteří zákazníci však zajdou ještě dál. Nákup si „poctivě“ naskenují, ale pak bezstarostně odejdou bez placení, všímá si toho web Forbes.  Obchodní řetězec COOP se lidem rozhodl věřit a na jaře otevřel ve Strakonicích prodejnu, ve které už klasické pokladny s prodavači nejsou. Prodejna má navíc otevřeno 24 hodin, pokračuje Forbes.

Za podvod na pokladně pokuta až 5 milionů korun

S krádežemi na samoobslužných pokladnách se strážníci setkávají poměrně často. „Evidujeme v poslední době nárůst těchto krádeží,“ řekl Událostem247 mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. „Zákazníci jsou totiž často přesvědčeni, že na samoobslužných pokladnách jim hrozí menší riziko, že je někdo přistihne,“ vysvětlil mluvčí pro Události247, zároveň ještě podotknul, že musí řešit i běžné krádeže, jelikož samoobslužné pokladny nejsou ve všech supermarketech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Samoobslužné pokladny nemají všechny velké řetězce

Krádeže se odehrávají i v cizině. Například soud v Mnichově uložil 58letému podnikateli za podvádění u samoobslužné pokladny v supermarketu pokutu v přepočtu 5,3 milionu korun, psal o tom web Týden. Přišlo se na to, že celkem čtyřikrát zabalil telecí játra do sáčku na zeleninu a oklamal tak samoobslužnou pokladnu. V mnichovské městské části Haidhausen byl přistižen přímo při činu, zakončuje Týden.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články