V Česku se zvýšil počet kapesních krádeží. Policie vyzývá k opatrnosti

Policie varuje před zvyšujícím se počtem kapesních krádeží. Nejvíce kapsářů se pohybuje v Praze.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Nárůst kriminality byl podle policistů zaznamenán plošně ve všech krajích České republiky. Nejvyšší trestnou činnost evidovala v Praze, konkrétně 40 704 skutků. Kapesních krádeží bylo minulý rok 5 271, což je asi o tisícovku více, než v roce 2021. Od začátku letošního roku do konce srpna zaznamenali policisté v Praze o 200 případů krádeží více, než za stejné období loňského roku, a dokonce o 900 více než v roce 2021, upozornil web TN.

Zloději jsou vynalézaví

Během pandemie covidu byl omezen pohyb lidí a turisté v hlavním městě nebyli prakticky žádní. Letos však mají zloději doslova žně. „Bohužel případů máme více, zaznamenáváme ten nárůst,“ řekl webu TN vedoucí policejního týmu Kapsa Radek Murdoch. Podle TN není žádnou novinkou, že kapsáři rádi využívají tlačenice na ulici nebo v městské hromadné dopravě. „Také se mi něco podobného v Praze stalo. Byl to opravdu jen mžik a přišla jsem o peněženku. Mobil jsem naštěstí měla v kapse riflí,“ popsala Událostem247 Andrea Hošková z Přílep.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Častým cílem zlodějů jsou především peněženky

Pozor by si lidé měli dávat i v restauracích a kavárnách. Podle policie není dobré nechávat si třeba přes židli odloženou bundu či kabát. Zloděj, který si sedne nedaleko od vás, má pak ideální příležitost vám v nestřeženém okamžiku prohledat kapsy a připravit vás třeba o peněženku s veškerou hotovostí. Výjimkou není ani to, kdy si zloději vyhlédnou člověka, který z bankomatu vybírá větší hotovost a o tu ho pak třeba při náhodném fyzickém nárazu a následné omluvě rychle připraví, píše dále web TN.

Zvyšuje se také počet krádeží v obchodech

Opravdu jediný způsob, jak se nestát obětí kapesního zloděje, je to, že si budete dávat pozor na své věci,“ řekl Murdoch pro TN. Předloni se v Praze stalo od začátku ledna do konce prázdnin 1 391 případů, loni to bylo 2018 a letos už 2 292. Čísla se navíc stále navyšují. Pořád jsou ovšem o dost menší, než tomu bylo před covidem. V roce 2019 to bylo až 4 000 případů. Existují však i místa, kde se lidé o své věci tak úzkostlivě bát nemusí. Jedním z nich je například Karlovarský kraj.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Policisté v souvislosti s kapesními krádežemi lidi pravidelně varují

Policisté tam v letošním roce zaznamenali zatím jen 20 případů kapesních krádeží, popisuje web TN. V letošním roce se ovšem zvýšil také počet krádeží v obchodech. Policie v porovnání s loňským rokem eviduje zhruba o tisíc případů více. Podle pracovníků bezpečnostních agentur se teď zloději zaměřují častěji na běžné věci, jako je třeba kosmetika, potraviny, alkohol či cigarety, informuje web ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články