Praha, Zlín či Česká Lípa. Města řeší místopisné názvy ulic. Někteří lidé totiž nechtějí v názvech odkazovat na Rusko

Některá města jednají o změnách místopisných názvů, které nějakým způsobem odkazují na Rusko či Sovětský svaz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Seznam Zpráv nápad na přejmenování ulic Moskevská a Ruská vzbudil u části obyvatel České Lípy vlnu nevole. Město v reakci na nespokojenost intenzivně pracuje na komunikaci s veřejností, píší dále Seznam Zprávy. Nově spustilo systém mobilního rozhlasu. Podle serveru TN řeší přejmenování také v Praze. Deník zase informoval o změnách ve Zlíně.

Města mění názvy ulic

Seznam Zprávy uvedly, že změna názvů ulic Moskevské a Ruské v České Lípě byla původně schválená na zastupitelstvu 16. března. Kvůli nesouhlasné reakci veřejnosti na mimořádné schůzi 6. dubna jej však zastupitelstvo stáhlo a uspořádalo zmiňované setkání 20. dubna. Finální rozhodnutí, zda ulice přejmenovat nebo ne, má padnout na zastupitelstvu 4. května, píší Seznam zprávy. Vedení města se proto rozhodlo vytvořit místopisnou pracovní skupinu, svolat veřejnou diskuzi a také otevřelo anketu.

Přejmenování ulic řeší také v Praze. Mluví se nejen o Moskevské, ale také o Ruské a Krymské ulici. „Prozatím nám přišel jeden podnět od veřejnosti, ten byl adresován radním a zastupitelům naší městské části a jedná se o ulici Moskevská,“ citoval server TN mluvčího Městského úřadu Prahy 10 Jana Hamrníka. Magistrát také jedná o změně názvu části ulice Korunovační v Praze 6, kde sídlí ruská ambasáda. „Je nutné nejprve získat kladné vyjádření od odborné místopisné komise hlavního města Prahy,“ citoval portál TN primátora Zdeňka Hřiba.

Podle Deníku ve Zlíně, i kvůli petici s 1300 podpisy, podnikají kroky k přejmenování tradičního Hotelu Moskva na Hotel Zlín. V Ostravě, ve které se nachází několik desítek ulic a náměstí, které odkazují na Rusko či Sovětský svaz, dotázaní místní nic měnit nechtějí. Referent vztahů s veřejností Petr Bidzinski z radnice Ostravy-Jihu, v níž se nejvíce takových ulic nachází, uvedl pro Události247, že radnice nic neplánuje.

Reakce na nevoli

„Výsledky ankety jsem ještě od kolegy neobdržela, nicméně budeme její závěr respektovat,“ uvedla pro Události247 starostka města Česká Lípa Jitka Volfová. S veřejností se snažíme intenzivně komunikovat na několika platformách, pořádáme veřejné diskuze a nově jsme spustili systém mobilního rozhlasu,“ dodala pro Události247 Volfová.

„Mobilní rozhlas, na jehož základech chytrá komunikační síť Munipolis vzniká, se v Česku za necelých sedm let vypracoval na absolutní jedničku mezi nástroji pro komunikaci obcí s občany. V současnosti ho využívá více než 2 200 samospráv, které mají možnost zkontaktovat a informovat obyvatele v reálném čase nebo od nich získávat zpětnou vazbu,“ upřesňuje web Dotekomanie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články