Česká republika má šestý případ opičích neštovic. Poslední pacient byl zatím potvrzen v Praze

V Česku přibyl další případ opičích neštovic. Poslední případ nahlásila pražská hygiena.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle hygieniků jde o 34letého cizince ze země Evropské unie, který má v České republice trvalé povolení k pobytu, informuje iDNES. Po vyšetření v nemocnici je v domácí izolaci, píše dále iDNES. Experti očekávají, že počet případů v Evropě a ve Spojených státech v nejbližší době poroste, protože nemoc se šíří velmi rychle, dodává server iDNES.

První pacient se v Česku objevil minulé úterý

Mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zbyněk Boublík Událostem247 řekl: „U aktuálního případu jsme zahájili detailní epidemiologické šetření, které v současnosti stále probíhá. U pacienta se objevily příznaky neštovic, kterými jsou zvýšená teplota, zimnice, únava, bolest hlavy a kožní pigmentace na některých částech těla. Nejtypičtějším příznakem jsou puchýřky na kůži, které se objevují po třech dnech.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování

První případ nemoci byl v Česku potvrzen 24. května. Podle pražské hygieny se nemocný nakazil v květnu na hudebním festivalu v belgických Antverpách, píše iDNES. Po návratu si začal všímat nespecifických příznaků od zarudlých až slzících očí, přes postupný výskyt vyšších tělesných teplot od 37,5 do 39 stupňů Celsia, až po výsev bolestivých pupínků na pokožce připomínajících akné na určitých částech těla, píše Deník.

Po celém světě jsou potvrzeny stovky případů

Podle odborníků je však riziko šíření opičích neštovic mezi lidmi velmi nízké. Z předchozích pěti pacientů, podle vyjádření pražských hygieniků, byli dva před nedávnem na dovolené na Kanárských ostrovech. Jedna z žen se účastnila hudebního festivalu. Další dva případy hygienici spojili s festivalem v belgických Antverpách na začátku května. Poslední nakažený byl v Portugalsku. Část z pozitivně testovaných má podle hygieniků některá přidružená onemocnění, dodává Deník.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Neštovice

Podle Světové zdravotnické organizace zatím není jasné, jestli se podaří zcela zabránit šíření opičích neštovic. Jejím cílem je zpomalit ho tak, že se do největší možné míry zastaví přenos z jednoho člověka na druhého. První případ nákazy včera oznámily také Maďarsko a Norsko, doplňuje Deník. Opičí neštovice se vyskytly ve více než 20 zemích, které nejsou původní oblastí výskytu tohoto viru. Většina nemocných je hlášena z Evropy. Potvrzeno bylo zatím více než 300 případů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články