Česká republika udělila ukrajinským uprchlíkům ke včerejšímu dni přes 328 tisíc víz.
Podle CNN Prima NEWS počty Ukrajinských uprchlíků v Česku oficiálně čítají 328 tisíc. Konkrétně se jedná o počet lidí, kterým Česko udělilo dočasnou ochranu kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu. Takřka 85 % z nich tvoří ženy a děti, informuje CNN Prima NEWS. CNN Prima NEWS také v několika mapách a grafech popisuje demografické údaje o tom kde, v jakých počtech a jaké věkové skupiny uprchlíků přebývají.
Svoboda pohybu po EU
Česká republika začala v reakci na konflikt poskytovat dočasnou ochranu lidem, kteří splňují kritéria daná ministerstvem vnitra a kteří o ně požádali. Podmínky jsou celkem čtyři a jsou uvedeny na webu ministerstva. „Dočasná ochrana je speciálním pobytovým titulem,“ citoval web CNN Prima NEWS ministerstvo vnitra s odkazem na různé typy pohybových oprávnění. S touto ochranou u nás uprchlíci mohou žít nejpozději do 31. března 2023.
Data za předchozí den ⬇️ pic.twitter.com/oRPv8x1UcT
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) May 6, 2022
„Ukrajinští občané mají svobodu pohybu po EU, nepotřebují víza. V ČR mohou žít kde chtějí, a mají čas požádat o dočasnou ochranu 30 dnů po příjezdu. Vlna uprchlíků nám navíc dává řadu příležitostí, například k reformám na trhu práce, v uznávání kvalifikace či bytové politice,“ uvedl pro Události247 Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům.
90 dní bez víza
Podle Deníku mohou lidé z Ukrajiny v Česku navíc pobývat tři měsíce bez víza. Kvůli zdravotnímu pojištění je pro ně však lepší, když mají od začátku pobytu v ČR vízum. K překročení hranic Ukrajinci navíc nepotřebují covid pas ani žádost o azyl, píše dále Deník. Je však nutné kontaktovat příslušné pracoviště Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, kde jim za účelem strpění bude uděleno vízum.
Uprchlíci z Ukrajiny, kteří si vyřídí tzv. vízum ke strpění, budou moci hned získat zaměstnání a pracovní povolení, oznámilo ministerstvo práce.
— ČT24 (@CT24zive) February 28, 2022
Podle Seznam Zpráv lze pozorovat, že lidé zdaleka nejčastěji využívají známé kontakty z dřívějška, popřípadě se přes ně dostávají k dalším krajanům, kteří se již do Česka dostali před nimi. Při hrubějším zobrazení si lze povšimnout, že Ukrajinci více nacházejí zázemí na území Čech a Moravy. Často v periferních oblastech západních Čech. Konkrétně v okrese Karlovy Vary, Cheb, Tachov. Dále také v Plzni, Praze a ve středních Čechách, vyplývá dále z dat Seznam Zpráv.