Stanové městečko pro uprchlíky z hlavního nádraží v Praze již stojí

Stanové městečko, které má ulevit náporu uprchlíků na pražském hlavním nádraží, již stojí. Ještě je ale potřeba dovybavit. Uprchlíci by se do něj mohli přesouvat od soboty.

i Zdroj fotografie: HZS hlavniho mesta Prahy
                   

Podle České televize hasiči během včerejška dokončili stavbu stanového městečka v pražské Troji. Uprchlíci by se do něj měli začít přesouvat v sobotu. Stany by měly odlehčit přetíženému hlavnímu nádraží, kde podle několika politiků i občanských iniciativ přebývají stovky uprchlíků v nedůstojných podmínkách.

Výzvy k vládě

Česká televize také napsala, že podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) budou moci ve stanovém městečku být lidi ubytování maximálně třicet dní. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) po jednání krizového štábu magistrátu vyzval vládu, aby urychleně připravila celostátní mechanismus přerozdělování válečných uprchlíků mezi jednotlivé kraje. V opačném případě uzavře pražské centrum pro uprchlíky.

Podle zastupující tiskové mluvčí Kateřiny Suchánské má městečko i zdravotnické zázemí. „Hasiči ho postavili v noci ze středy na čtvrtek, stavby se zúčastnili dobrovolní hasiči z Prahy a Středočeského kraje. Jsou tam stany pro ubytovaní, zázemí pro management, zdravotnické stany, zázemí pro přípravu jídla a jídelna. Také přistavujeme otevřené stany kvůli vysokým teplotám,“ uvedla pro Události247.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib později upřesnil, že se do něj budou uprchlíci přesouvat až během víkendu. Městečko je ještě potřeba vybavit. Zajistit tam všechny procesy související se zásobováním. Je nutné tam zajistit lidi, co se budou podílet na provozu,“ citovala Česká televize upřesnění primátora.

Městečko nádraží neuleví

Ministr Rakušan dříve zmínil, že romští uprchlíci z Ukrajiny mají v některých případech dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc od ČR nárok.  Požádal jsem maďarskou stranu o rychlou a důkladnou lustraci, která proběhne v řádu dnů, aby česká strana dostala informaci, zda ten člověk má, nebo nemá maďarský pas,“ citovala Česká televize Rakušana.

Praze došly volné kapacity pro ubytování běženců. „Z pohledu Prahy to mělo být až nejkrajnější řešení této situace, ale bohužel kapacity Prahy již došly. Na omezené kapacity Prahy upozorňuji vládu několik měsíců a včera jsem se obrátil dopisem přímo na premiéra Petra Fialu. Azylová a migrační politika je záležitostí státu, nikoliv krajů,“ citovaly Seznam Zprávy primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Česká televize dodává, že celá akce podle Geti Mubeenové z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která na nádraží působí, situaci nevyřeší. Sto padesát lůžek nám v žádném případě neuleví,“ řekla. Výstavbu stanového městečka nepovažuje za šťastné řešení. Chybí sociální a právní služby pro uprchlíky a není ani jasné, podle čeho se budou vybírat běženci, kteří se do městečka budou přesouvat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů