Chovatelé drůbeže se budou muset do jednoho registrovat. EU jim to nařídila. Stačí jediná slepice

Nové nařízení přinesla Evropská komise. Lidé musí provést registraci i v případě, že na dvorku chovají třeba jen jednu kachnu.

i Zdroj fotografie: Risa_kročil / Creative Commons / CC BY-SA
                   

České ministerstvo zemědělství však doufá, že drobných chovatelů, například drůbeže na dvorcích, se registrace týkat nebude. Podle Evropské unie by ale měla nová pravidla pomoci s další ochranou zdraví zvířat, například v případě epidemií. Psal o tom web ČT24. Právní předpis Evropské komise zvedl vlnu nevole po celé Evropě, píše dále ČT24.

Malým chovatelům by se další chov nevyplatil

 Na českém venkově jsou malé chovy drůbeže časté a ministerstvo zemědělství to dobře ví. „Evidence každého takového chovu, a hlavně udržování této evidence v aktualizovaném stavu, by představovala vzhledem k počtu drobnochovatelů nemalou zátěž jak pro chovatele, tak pro nás jako úřad,“ cituje web TN mluvčího resortu zemědělství Vojtěcha Bílého. „Dojde leda k tomu, že chov slepic radši úplně ukončím, abych nemusel řešit papírování, které by mě s touto novinkou určitě neminulo,“ řekl Událostem247 Jiří Moravec, který na jižní Moravě chová drůbež.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kur domácí byl domestikován asi před osmi tisíci lety, ale od té doby se zásadně změnil

Ve Slovinsku vznikla nedlouho po ohlášení této novinky petice, která se proti ní vymezuje. „Evropské nařízení, které nařizuje evidenci kuřat na domácím dvoře, i když je na dvoře jen jedno kuře, je pro Slovinsko nepřijatelné,“ uvedla pro portál Caszazemljo.si iniciátorka petice Irena Rotarová.

Než papírovat, to radši skončím

Obavy z nového právního předpisu mají i další chovatelé. „Už dlouhá léta se snažím o chov, který je bezproblémový a bez jakýchkoliv nákaz. Přispívá k tomu mé chovatelské zařízení. Samozřejmě nikdo nechce žádnou infekci do svého chovu dostat a přijít tak o celou svoji práci. Nemyslím si, že zavedení administrativních úkonů pro evidenci zvířat vylepší zdravotní stav,“ napsal v připomínkách Evropské komisi jeden z nich. 

iZdroj fografie: Depositphotos
Český svaz včelařů má více než 54 tisíc členů a 203 včelařských kroužků mládeže. Toto množství představuje 98 procent všech včelařů v naší republice

,,Není povinnost registrovat zvířata v zájmovém chovu kromě hospodářských zvířat vyjmenovaných v plemenářském zákoně, což jsou tuři, koně a osli a jejich kříženci, prasata, ovce, kozy, jelenovití, velbloudovití, zvěř ve farmovém chovu, běžci, drůbež (mimo drobnochovatele), ryby, živočichové pocházející z akvakultury, dále ještě králíci (mimo drobnochovatele) a včely,“ odpověděl na dotaz Událostí247 Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí ministerstva zemědělství.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články