Děti ukrajinských uprchlíků se začleňují do českých škol. Kapacity však nejsou nekonečné. Podle ministra školství Gazdíka se rozhodne o dalším postupu

Vláda dnes jedná o novém speciálním školském zákoně. Ten má podle Gazdíka zjednodušit situaci ve školách.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Gazdíka / Facebook
                   

Do Česka přichází stále více uprchlíků z Ukrajiny. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) však pražští rodiče nemusí mít obavy z nedostatku místa pro jejich děti v mateřských či na základních školách. Šéf resortu školství sdělil, že ředitelé a zřizovatelé dostanou možnost zvýšit kapacity. Ukrajincům přesto doporučuje nesnažit se o zařazení do škol v Praze a nejbližším okolí. Informovaly o tom České noviny.

Resort připravuje více variant

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) bedlivě sleduje vývoj situace. „MŠMT v tuto chvíli vyhodnocuje kapacity vzdělávacího systému, úzce spolupracuje s krajskými úřady a především monitoruje prostřednictvím údajů ministerstva vnitra vývoj počtu a věkové struktury přicházejících uprchlíků. Na základě těchto činností připravuje různé varianty přístupu k řešení problematiky kapacit,“ vysvětlila Událostem247 mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Nová pravidla pro zvýšení kapacit by se měla podle Lednové definovat ve speciálním zákonu. Ten by měl stanovit opatření kvůli uprchlíkům z Ukrajiny. Kabinet ve středu schválil návrh, který mimo jiné počítá s prodloužením termínu pro podání přihlášek uprchlíků na maturitní obory z 1. března do 5. dubna. U nematuritních oborů do 8. dubna.

„Důležitou roli hraje dnes projednávaný návrh speciálního zákona pro oblast školství, od nějž se mnohé další kroky budou odvíjet. Každopádně v první fázi je nutné využít stávající kapacity ve školách po celé ČR, které jsou samozřejmě rozmístěny nerovnoměrně, a v kroku dalším využít v lokalitách, kde to bude nutné, prostory jiných školských zařízení, které nabízejí podmínky pro poskytování předškolního a základního vzdělávání,“ doplnila Lednová.

Gazdík: Chceme zjednodušit situaci

Petr Gazdík uvedl, že zákony ve školství mají zajistit, aby ředitelé nemuseli kvůli situaci být nuceni k porušování předpisů. Abychom co nejvíc zjednodušili situaci ve školách ředitelům, rodičům i žákům,“ podotkl. Koaliční experti ještě mají projednat, jaké úpravy by do novel mohla vložit Sněmovna v rámci pozměňovacích návrhů.

Rodiče se podle ministra nemají obávat, že by kvůli ukrajinským žákům a studentům nezůstalo místo pro jejich děti v MŠ a ZŠ. Chystáme se dát ředitelům a zřizovatelům takové možnosti, že budou moci zvýšit kapacitu, vytvářet dětské skupiny pro hlídání,“ citoval Deník Gazdíka. „Navyšování kapacit je samozřejmě možné i bez změny zákona, standardním postupem, tam kde jsou k tomu prostorové podmínky,“ dodala Lednová.

Vyhlášky MŠMT stanovují, že ve třídě mateřské školy může být maximálně 24 dětí, na základní a střední škole pak 30 žáků. Gazdík již dříve avizoval, že školy v ČR pojmou 100.000 uprchlíků. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) však dodal, že počet běženců z Ukrajiny se v ČR blíží 200.000 z kterých více než polovina jsou děti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů