Dezinformační weby budou opět dostupné, internetové sdružení CZ.NIC je odblokuje

Hlavním cílem zablokování webů při začátku agrese Ruské federace bylo omezit šíření nepravdivých a zavádějících informací v online prostoru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle ČT24 bude od středy opět v provozu osm dezinformačních webů, jejichž domény sdružení CZ.NIC znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Weby už ale podle sdružení nepředstavují hrozbu. Jejich tříměsíční vypnutí se totiž podle ČT24 projevilo na výrazném poklesu jejich návštěvnosti. Dostupné budou během dne, uvádí ČT24.

Pro blokaci už nejsou důvody

O možnosti odblokování dezinformačních webů sdružení informovalo už v polovině května. „V zájmu transparentnosti a předvídatelnosti svého rozhodování sdružení CZ.NIC po splnění účelu blokace oznamuje, že poté, co uplynou tři měsíce od zablokování uvedených dezinformačních webů, ponechá sdružení dotčené domény vyřazené ze zóny pouze na základě příkazu soudu, Policie České republiky nebo jiného kompetentního orgánu státu, neboť důvody vyřazení ze zóny podle čl. 17 pravidel již pominuly,“ stojí v prohlášení sdružení na webu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dezinformace

Sdružení CZ.NIC podle ČT24 zablokovalo weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Na začátku března pak mobilní operátoři zablokovali stránky cz.sputniknews.com, Cz24.news, Nwoo.org, Slovanskenebe.com, Svobodnenoviny.eu a Zvedavec.org.

Odblokování nebude mít už na návštěvnost zásadní vliv

Podle sdružení CZ.NIC už nehrozí bezprostřední ohrožení národní nebo mezinárodní počítačové bezpečnosti spojené s těmito doménami,“ potvrdil pro Události247 mluvčí CZ.NIC Vilém Sládek. Ukončení dvakrát prodlouženého dočasného blokování dezinformačních webů podle právníka sdružení Frank Bold Miroslava Crhy nějaký zásadní dopad mít nebude, píší České noviny. Počty návštěvníků těchto webů se totiž díky jejich novým doménám opět vracejí k původním číslům, informují dále České noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Panika u počítače

Je pochopitelné, že CZ.NIC na sebe nechce brát odpovědnost za takový zásah, když nemá oporu v zákonném postupu. Snahy státu o vypínání dezinformačních webů jsou dlouhodobé, a proto by měl co nejrychleji vzniknout právní rámec, který to umožní bez poškozování občanských a politických práv. Toho lze dosáhnout s pomocí expertních doporučení, které jsme připravili asi před měsícem,” vysvětlil Crha pro České noviny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články