Dohra v případu Adámka z Pardubic. Zdravotníci, kteří mu nepomohli, odešli od soudu s podmínkou

Pardubický soud po téměř pěti letech rozhodl v kauze Adama Vyčítala. Zodpovědná lékařka a zdravotní sestra dostaly podmínku.

i Zdroj fotografie: S vědomím Pomáháme Adámkovi / Facebook
                   

Soud rozhodl v kauze malého Adámka z Pardubic. Ten v květnu 2017 jen čtyři dny po operaci mandlí začal z rány silně krvácet, píší České noviny. Sestry a lékařka ho nechaly s matkou odejít z lůžkové části dětského oddělení na ORL ambulanci a snažily se přivolat odbornou pomoc. Kvůli tomu dle Českých novin dítě skončilo v takzvaném bdělém kómatu. Po téměř pěti letech sporu zodpovědná lékařka a sestra odešly od soudu s podmínkou.

Na vině byla prý především lékařka

Podle předsedy senátu Karla Gobernace je na vině především lékařka Šípová, píší České noviny. Podle soudu měla postupovat podle interních předpisů a ihned volat sloužícího primáře dětského oddělení a specialistu ORL. Údajně se nezachovala dost racionálně, když nezajistila správnou polohu pacienta, nesnažila se zabránit transportu z dětského oddělní jinam a neověřila funkčnost ORL ambulance, která byla v nočních hodinách, kdy se incident stal, zamčená, uvádí České noviny.

iZdroj fotografie: s vědomím Radima Holiše / GNU
Sanitka u nemocnice

V září 2019 obvinila policie lékařku a zdravotní sestry ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Obviněna byla také pardubická nemocnice. Podle policie za trestný čin hrozí až čtyři roky ve vězení, u právnické osoby rozhoduje o formě trestu soud, napsal web Extra.

Lékařce Martině Šípkové soud uložil za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti roční trest s podmínečným odkladem na dva roky, píší dále České noviny. Zároveň nesmí dva roky pracovat jako lékařka v pediatrii. Sestře Barboře Špásové za stejné provinění soud uložil šestiměsíční trest s ročním podmíněným odkladem. Další sestru zprostil soud obžaloby, stejně tak i Nemocnici Pardubického kraje. Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce se proti části výroku odvolal. Někteří obhájci si ponechali lhůtu na odvolání, informují dále České noviny.

Nemocnice neměla nastaveny standardy

Podle státního zástupce Lukáše Hrubého nebyly postupy v nemocnici dobře nastavené. „Soud potvrdil téměř celé jednání, které jsem na začátku žaloval. Vyjma jednání zdravotní sestry z dětského oddělení, která byla zproštěna obžaloby. Konkrétně se prokázalo, že lékařka a zdravotní sestra Špásová celou situaci opravdu nezvládly. V kombinaci se špatným systémem v nemocnici, jehož procesní postupy nebyly dobře nastavené, jednala lékařka chaoticky,“ uvedl pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocnice

„Nemocnice neměla nastaveny standardy, jak se má zachovat v případě krvácejícího dítěte a nebylo včas zaurgované ARO, kdyby to tak bylo, Adámek takto nedopadne,“ sdělila České televizi matka chlapce. „Záchrana mého chlapce trvala tak, že ORL specialista se tam dostavil za 13 minut, ARO tým za 19 minut a primář Šenkeřík za 22 minut, všichni byli přítomni v nemocnici. Takhle byl nastaven nemocniční systém, takhle to tam fungovalo,“ zlobil se otec ve vysílání České televize.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články