Důchodci chudnou, politici bohatnou: Řada Čechů musí počítat poslední koruny, aby se dostali k základním potřebám

Češi se zlobí, že poslanci snížili valorizaci důchodů, ale sobě platy zvýšili. Dnes nižší valorizaci potvrdil na tiskové konferenci i prezident Petr Pavel.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Kantýna ve Sněmovně je jako jeden velký výprodej. Lidi si o takových cenách mohou jenom nechat zdát, napsaly Události247. Podobné téma zaznamenává i iDnes. Smažený sýr s vařenými bramborami a tatarskou omáčkou nabízí toto zařízení za 78 korun. Nebo špagety aglio olio za 93 Kč. Češi přitom nyní zaplatí za oběd v průměru 160 korun. Navzdory rostoucí inflaci se ceny v restauraci Poslanecké sněmovny nemění, konstatuje článek.

Důchodci dostanou o 1000 korun méně

Právě poslanci patří mezi skupiny, které si od loňska finančně polepšily o 11 600 Kč, všímají si Události247. Fialův kabinet v únoru schválil úpravu pro červnovou mimořádnou valorizaci důchodů. Místo 1770 korun měsíčně mají penzisté dostat jen 760 Kč. Ze státních zaměstnanců vzrostly o 10% platy vojákům, policistům, hasičům i celníkům. Jinak si zaměstnanci polepšili většinou o maximálně pět procent. Lidé počítají každou korunu, aby si mohli dopřát své oblíbené jídlo i základní potřeby, a to nejen matky s dětmi a důchodci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnoho profesí si v posledním roce nepolepšilo, poslanci ano

Učitelka na mateřské Tereza Horáková si měsíčně připíše na účet 10 000 korun z rodičovského příspěvku. Partner sice vydělává, ale živí dvě děti. Mladší dítě má dva a půl roku. 1000 korun každý měsíc spolknou plenky. A to kupujeme ty ,z lacinějšího kraje’. To ale pro nás není hlavní zátěž. Právě jsme se se ségrou shodly, že nám začíná být zatěžko nakupovat zeleninu a vejce. Když vidím ty ceny…,“ vysvětluje pro Události247 Horáková.

Za co si to vlastně sami přidávají?

Když se má čtyřčlenná domácnost stravovat aspoň trochu zdravě, neobejdu při vaření se bez věcí, které teď strašně podražily. Ovoce a zeleninu děti potřebují,“ pokračuje třicetiletá matka pro Události247. „Jak si to mám dát dohromady s těmi informacemi o zvyšování platů státních úředníků? Nevím, jakou hru to s námi kdo hraje, ale hnusí se mi to,“ uzavírá učitelka na mateřské pro Události247.

iZdroj fotografie: abcMedia
Zbývající koruny do dalšího důchodu si lidé hlídají

Třiasedmdesátiletá vdova Alena Panáčková si Událostem247 postěžovala, že nižší valorizace důchodu, než očekávala, je pro její rozpočet citelným zásahem. „Těch 12 000 korun, o které poslanci ročně připraví každého z nás raději přiklepnou sobě? Za co? Za ten výkon, který vidím na záznamech ze Sněmovny? Jak v lavicích dřímají, telefonují, koukají do notebooku… Nedělají nic pro to, aby lidem pomohli,“ shrnuje důchodkyně svůj pohled pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety