Prodejci energií si našli novou taktiku, jak obrat lidi o velké sumy peněz. Na mušce mají hlavně penzisty

Vše začalo minulý rok na podzim, kdy oznámil krach jeden z největších dodavatelů energií Bohemia Energy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Firma dodávala elektřinu pro 600 tisíc odběratelů a plyn pro 300 tisíc. O práci přišlo také 700 zaměstnanců firmy. Lidem energie zůstaly, ale museli přejít k dodavatelům takzvané poslední instance. Pak měli šest měsíců na to, aby si vybrali nového dodavatele. Ti však nabízeli energie za velmi nevýhodné ceny, psal o tom web Český rádio.

Podstrčili jim plnou moc

Jiří Burýsek se nekalými praktikami prodejců energií a jejich dopadu na zákazníky zabýval ve svém videu na Youtube. S kolegou Petrem Junou ze Seznam Zpráv zjišťovali, kdo stojí za těmito nekalými praktikami, jejichž terčem jsou hlavně starší lidé. Ukázalo se, že seniory pod záminkou toho, že jsou například z Eonu, oslovili „prodejci“ s tím, že s nimi vyřeší dodávky elektřiny a plynu. Mezi smlouvami však byly podstrčené i plné moci, říká Burýsek ve videu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podepisování smlouvy

Většinou se jednalo o zástupce z úplně jiné firmy, než bylo uvedeno a ziskem plné moci mohli důvěřivé lidi zastupovat a pořídit jim nevýhodné smlouvy,“ říká ve videu Burýsek. Web Seznam Zprávy připomíná, že dodavatelé energií, Energetický regulační úřad i Česká obchodní inspekce před energošmejdy opakovaně varují. V době, kdy ceny energií rostou a někteří dodavatelé kvůli situaci na trhu ukončují činnost, se navíc problémové případy množí, píší Seznam Zprávy.

Změnu v boji s energošmejdy přinesla nová pravidla

Od července začala platit nová pravidla, která zpřísňují podmínky podnikání s energiemi, píše o tom ČT24. Podle expertů mají pomoci s energošmejdy účinněji bojovat, píše dále ČT24. Celá agenda nově spadá pod Energetický regulační úřad. S problémy s prodejci energií se tak mohou zákazníci nově obracet právě na tuto instituci, píše dále ČT24. Až dosud to měla na starosti Česká obchodní inspekce. Už půl roku také platí první část novely, která zákazníkům umožní vypovědět bez sankcí smlouvu se zprostředkovatelem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Některé energetické společnosti se stále snaží využít nepříznivou energetickou situaci na trhu,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Například v souvislosti se zastropováním ceny energií se snaží měnit výhodné zafixované tarify, tím pak zhoršují podmínky svým klientům. Proto, kdykoliv chce s vámi energetická společnost změnit smlouvu, tak je dobré si vše nastudovat a poradit se případně s odborníkem, jestli je opravdu výhodná,“ dokončil ekonom pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články