Statisíce Čechů se už brzy na vyúčtovaní tepla a elektřiny nedoplatí. Týká se to i vás?

Cena elektřiny je v poslední době žhavým tématem. Zjistěte, kolik si za tuto komoditu v letošním roce reálně připlatíte.

i Zdroj fotografie: Bran/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zima v posledních dnech udeřila plnou silou a Češi proto své domácnosti musí hojně vytápět. Mnohé z nich však přepadá při každém otočení kohoutku na topení hrůza, kolik to všechno bude stát. Bohužel, někteří se obávají po právu. Statisíce Čechů se totiž dost možná na vyúčtovaní tepla a elektřiny nedoplatí.

Zdraží teplo i elektřina

O tom, že teplárny příští rok zdraží mnohdy skutečně výrazně psaly Události247 již dříve. V některých českých městech si lidé za teplo připlatí klidně i několik desítek procent. V důsledku toho se českým domácnostem zvýší výdaje za teplo klidně i o tisíce korun ročně, jak uvádí web Lidovky. A to navíc není to jediné, za co si Češi připlatí.

1 700 000 Čechů bude platit za energie astronomické částky. I vy? Už v lednu 2024 se za vyúčtování nedoplatíte

Od ledna se totiž mnohým výrazně zvýšila i cena elektřiny. Konkrétně tato komodita zdražila těm, kteří mají fixní cenu elektřiny ve smlouvě nebo kteří podepsali s dodavatelem smlouvu na dobu neurčitou za výhodnou cenu v loňském roce, píše web Novinky. Všichni tito lidé si bohužel značně připlatí. Netýká se to náhodou i vás? Pokud ano, připravte se a raději si začněte dělat finanční polštář.

Proč a o kolik cena elektřiny stoupne?

Důvodem je především zvýšení poplatku za distribuci. Ten podle webu Kurzy zdraží každou megawatthodinu elektřiny zhruba o 1200 korun. K tomu všemu se ještě znovuzavedl poplatek za obnovitelné zdroje, který cenu rovněž zvýšil, jak psaly Události247. Výsledkem pak je skokové zdražení elektřiny, které s rozpočty mnoha českých domácností pěkně zamává.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cena elektřiny vzroste hned z několika důvodů

A o kolik tedy cena elektřiny reálně stoupne? Podle webu Novinky se jedna kilowatthodina zdraží v průměru o 1,3 koruny. Ačkoli na první pohled toto číslo nevypadá nijak zle, v celkovém součtu účet za energie podstatně navýší. Domácnosti si připlatí v průměru okolo 4 tisíc korun, dodává server Novinky. A to rozhodně není málo.

Máte z vyúčtování obavu? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články