Na Evropu se valí výrazné ochlazení. Způsobí ho polární vír, který je pro toto roční období poměrně běžný.
V Česku jsme si teď užívali jarní teploty a slunce. Většina z nás proto už zimní oblečení uklidila hluboko do skříně. V následujícím období ho však budeme znovu potřebovat. Podle CNN Prima NEWS meteorologové ze zahraničí varují před arktickou zimou, při které mohou teploty v nejbližších dnech někde klesnout až deset stupňů pod nulu.
Pocitovou teplotu sníží studený vítr
Meteoroložka Dagmar Honsová pro Události247 uvedla, že o víkendu do Česka přijde sněžení, které bude na horách velmi vydatné. „Bude to obrovský teplotní skok dolů oproti tomu, co jsme zažívali na začátku tohoto týdne. Proměnlivé počasí ale není pro toto období nic neobvyklého. Naposledy byl takto studený začátek dubna v roce 2013. Tenkrát vydatně sněžilo i v nížinách.“ Honsová dodala, že teploměr o víkendu ukáže okolo pěti stupňů, pocitovou teplotu však bude výrazně snižovat studený vítr.
Na Velikonoce už by se podle meteoroložky mohly teploty vyšplhat k 15 stupňům. „Deštníky však budeme zřejmě potřebovat i nadále. Počasí bude hodně proměnlivé, ale rozhodně už nebude takové chladno. Budeme to však ještě hodně upřesňovat, protože to vypadá, že duben bude opravdu hodně aprílový. Špatná zpráva je, že vegetace se kvůli vysokým teplotám předběhla o dva týdny dopředu, takže už kvetou ovocné stromy, a protože teploty ještě budou klesat pod bod mrazu, hrozí spálení mrazem.“
Ohřát se můžete třeba v Turecku
Slova Honsové potvrzuje i skotský meteorolog Scott Duncan, který na Twitteru uvedl: „Arktická zima a sníh se chystají projít Evropou.“ Teploty se podle něj mohou v Evropě o víkendu pohybovat v rozmezí nula až mínus 10 °C. Zatímco Evropa se bude třást zimou, v místech jako Island a Grónsko se oteplí. Platí to i pro Turecko nebo Blízký východ.
Polární vír způsobuje mohutnou cirkulaci studeného vzduchu vysoko nad polárními oblastmi obou polokoulí Země. Vítr zde cirkuluje od západu na východ. V podmínkách severní polokoule se polární vír začíná formovat na podzim, kdy se stratosféra nad Arktidou prochlazuje. Jak upozorňuje TN, tento polární vír způsobí prudký pokles teplot. Když je nejsilnější, drží se především u severního polárního kruhu. V těchto dnech však začíná slábnout, a proto uvolňuje mnohem studenější vzduch směrem na jih.