Fiala promluvil k národu. V projevu však připomínal spíš prodejce elektřiny

Stát je od toho, aby v mimořádné situaci nabídl pomocnou ruku, uvedl Fiala ve svém mimořádném v projevu. Od problémů vlády a STAN však lidi neodlákal.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Premiérovo poselství se týkalo především rostoucích cen energií, píše CNN Prima News. Podle CNN Prima News dále rekl, že vnímá obavy lidí, ale věří, že na druhou polovinu roku je stát připraven, a že „společně vše zvládneme„. Fiala také řekl, že Rusko kromě války s Ukrajinou svádí i morálně-ekonomickou válku se západními zeměmi, a to včetně České republiky. Podle něj je teď jedním ze zásadních úkolů vlády co nejrychlejší skoncování se závislostí na ruských energiích, aby se Česko stalo nezávislou zemí, informuje dále CNN Prima News.

V případě krize pomůžeme

Premiér na začátku svého projevu vzpomínal na dobu před půlrokem, kdy poprvé ve funkci vystoupil. „V té době ale nikdo z nás netušil, že už jen několik týdnu zbývá do ruského útoku na Ukrajinu. Do Evropy se tak po desítkách let opět vrátila válka,“ cituje Fialu CNN Prima News. Podle něj ruskou invazi neodnáší jen ukrajinský lid. „Rusko totiž vede války dvě. Ta první je vojenská a týká se nyní území Ukrajiny. Tou druhou je morálně-ekonomická válka. Jejím cílem jsou země západního světa. Tedy i Česká republika,“ upozornil předseda vlády.

Uvedl také, že vnímá obavy lidí, ale věří, že na druhou polovinu roku je stát připraven, a že „společně vše zvládneme“. Fiala lidem slíbil, že pokud by v zimě došlo na kritický scénář, bude vláda schopna zajistit plyn do všech domácností. „Česká republika chce do pěti let dosáhnout energetické suverenity,“ citují premiéra České noviny. Prioritou podle něj bude jádro. Podporu bude mít i fotovoltaika a tepelná čerpadla.

Podle experta byl projev unikátní

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová Fialův projev zkritizovala. „Zklamání, byl to bezobsažný prázdný projev plný klišé a nic nevyřešil. Ať premiér přestane fňukat a chová se jako chlap,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS. Vyjádřila se i k vládní pomoci občanům. „Vládní děravý deštník… nenechme se vysmát, tam není nic. Jen věci jako valorizace důchodů, které vyplývají ze zákona. Jsou tam věci, které spadají do minulého volebního období. To znamená, že kdyby vláda uvolnila 100 miliard, tak zaplať pán bůh za ně a občané by to pocítili,“ dodala pro CNN Prima NEWS.

iZdroj fotografie: S vědomím Aleny Schillerové / Facebook
Alena Schillerová

Projev byl v mnoha ohledech velmi unikátní, z titulu toho, že byla snaha nastolit jiné politické téma, aby se neřešila současná politická krize STAN,“ řekl Událostem247 politolog Jan Kubáček. „Proto se nastavilo a řešilo peněženkové téma, téma energií, téma elektřiny obecně zdražujícího se života. Spíš překvapil ten formát. Pro mnohé to bylo spíš vystoupení prodejce elektřiny než stratéga, který by popisoval ty bezprostřední kroky,“ pokračoval politolog pro Události247.

Situace je vážná

V projevu však podle politologa zazněla i spousta důležitých a rozumných myšlenek. „Je potřeba je dělat souběžně a mají opodstatnění, ale jejich úspěch se projeví až v řádu let. Vzpomenu dostavbu jaderných elektráren v ČR. České domácnosti ale chtěly slyšet, co se bude dít v následujících týdnech a měsících. Je ale vidět, že premiér si uvědomuje, že situace je opravdu vážná, nespokojenost veřejnosti dramaticky narůstá a začíná se bát o samotnou pověst nejen vlády, ale i ODS,“ zakončil pro Události247 Kubáček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články