V oblíbené české pochoutce našla inspekce škodlivou věc. Lidé by ji měli ihned vyhodit do koše

Inspektoři odhalili v rozinkách Dr. Ensa zakázaný minerální olej. Zákazníky varují, aby je nejedli a okamžitě se jich zbavili.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není to poprvé, co Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila prodej rozinek, které mohou být pro lidské zdraví nebezpečné. Jak informoval web Aktuálně, už v srpnu odhalili inspektoři v jedné šarži rozinek značky Dr. Ensa od slovenského výrobce Encinger SK, zakázaný minerální olej. Výrobek nařídili stáhnout z trhu.

Závadné rozinky kontroly odhalují často

Stejný případ se stal třeba i v roce 2021, kdy kontroloři inspekce zjistili na trhu závadné rozinky od slovenského výrobce. Jak psal web Cz-test, v půlkilovém balení s označením data minimální trvanlivosti do 25. března 2022, potvrdil rozbor v akreditované laboratoři v potravině přítomnost minerálního oleje v množství 45,4 miligramů na kilogram. Podle Nařízení (ES) č. 1333/2008 se však tato látka v potravinách vyskytovat nesmí.

iZdroj fotografie: SZPI
Rozinky stažené z trhu

Nejnovější zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce se týká rozinek, které se prodávaly v obchodní síti Tesco. Informovala o tom na svém webu. „Týká se to rozinek Sultana v balení 200 gramů a s označením data minimální trvanlivosti do dubna 2023,“ řekl Událostem247 mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. „Laboratorní rozbor v této potravině potvrdil přítomnost minerálního oleje, který není potravinářskou látkou a nesmí být v potravinách obsažen“, vysvětlil mluvčí.

Poškození jater i rakovina

Minerální oleje jsou syntetické látky produkované petrochemickým průmyslem, tedy průmyslem, který zpracovává ropu. Informuje o tom web Novinkykraje. Tyto oleje mají široké uplatnění, například jako rozpouštědla, maziva, nebo součást tiskařských barev. Často se také přidávají do kosmetiky, píše dále web.

iZdroj fotografie: Pixabay
Bolesti břicha

Pokud se totiž minerální oleje dostávají do lidského organismu v nepřípustných dávkách pravidelně, mohou způsobit poškození jater, lymfatických uzlin, imunitního systému nebo rakovinné změny. Vzhledem k přísnému dozoru bývá naštěstí přítomnost minerálních olejů v potravinách včas odhalena, píše web Bezpečnost potravin. Obvykle se dále podle webu jedná o tak nepatrná množství, že skutečné riziko nehrozí. Takto kontaminované potraviny jsou ovšem nevhodné ke konzumaci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články