Oblíbená rýže z obchodu je definicí nebezpečí. Našly se v ní odporné věci. Kdo má podobné balení doma, musí ho okamžitě vyhodit

Rýže je považována za dietní potravinu a patří mezi velmi oblíbené přílohy. Dávejte však pozor na to, jakou si domů kupujete.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O závadných nebo nekvalitních potravinách informujeme na Událostech247 často. V poslední době se však množí případy, kdy jsou potraviny v obchodech prolezlé škůdci. Psali jsme třeba také o prodejně Albert v Kladně, kde Státní zemědělská a potravinářská inspekce při kontrole našla myší trus a ohryzané potraviny. Problémy se škůdci také v prodejně Billa v Příbrami.

Škůdci patří mezi časté záchyty

Hlodavcům však chutnají ve velkém také těstoviny. Psali jsme o výrobku vaječná kolínka malá s datem spotřeby 3. 3. 2026, který měl okousaný obal od hlodavců. Stejný problém měly také těstoviny do polévky abeceda v půlkilogramovém balení, s datem spotřeby 7. 3. 2026. K potravinám s poškozeným a okousaným obalem se přidala ještě kilogramová pohanka loupaná. Zdaleka to však není ojedinělý případ.

V jednom z obchodů řetězce Billa se našel myší trus. Prodejna je opět otevřená

iZdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons / CC-BY-SA
Rýže je v české gastronomii hojně používanou přílohou

Do hledáčku Státní zemědělské a potravinářské inspekce se už dříve dostala třeba prodejna Kaufland v Pardubicích. Byl tam takový nepořádek, že inspektoři museli nechat část prodejny dokonce uzavřít. Psali jsme, že se tam vyskytoval myší trus a myši tam dokonce běhaly mezi regály a okusovaly zboží. Čistá nebyla ani podlaha a regály, ve kterých byly potraviny uskladněny. Tato praxe se však týká i dalších řetězců.

Prodejna by neměla raději potraviny vůbec prodávat

Nedávno Státní zemědělská a potravinářská inspekce vyrazila do vietnamské večerky Nguyen La Van v Karlových Varech. Kontrolovala loupanou rýži v balení 800 gramů s datem minimální trvanlivosti do 17. 8. 2026. Tuto rýži byste mít doma určitě nechtěli. Na obalu potraviny i uvnitř balení byli totiž zjištěni škůdci a stopy po jejich působení. V rýži totiž byly pavučinky. Pokud máte výrobek doma, ihned ho vyhoďte. Výskyt škůdců byl zjištěn i na provozně.

Inspekce našla v supermarketu Albert myší trus a kontaminované potraviny

iZdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons / CC-BY-SA
Uvedená šarže rýže by se neměla konzumovat

Vyskytovali se tam v živé i mrtvé formě a byl tam i jejich trus a ohlodané další zboží. Inspekce o tomto nechutném záchytu informovala na svém webu Potraviny na pranýři. Uvedená prodejna by zřejmě potraviny vůbec prodávat neměla. Na stránkách inspekce totiž figuruje poměrně často. Výskyt škůdců tam inspekce zjistila v různých moukách, čokoládách nebo v bramborovém těstě.

Co si o četnosti podobných záchytů myslíte? Napište nám váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články