Tragický omyl v Roztokách: Hasiči nevěděli o třech osobách v plamenech, dvě nezachránili

Ohnivé peklo vyjela likvidovat více než stovka hasičů. Velké nasazení prokázali i lidé z okolních domů, kteří neváhali a hned začali pomáhat.

i Zdroj fotografie: S vědomím požáry.cz
                   

Rozsáhlý požár Alzheimer centra v Roztokách u Prahy si vyžádal více než 50 zraněných. Dva lidé přišli o život. Podle CNN Prima NEWS těsně před tím, než začaly záchranné akce, dostali hasiči informaci, že se v domě nachází 54 lidí. V hořícím pekle ale nakonec byli ještě další tři pacienti. Zatímco jedna žena zázrakem přežila, dalším dvěma se už pomoci nepodařilo, informuje CNN Prima NEWS. Jde o jeden z nejzávažnějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky. Jeho příčina zatím není známa, píše CNN Prima NEWS.

Zásah trval několik hodin

Oheň se domovem začal šířit ve středu večer. Dvě oběti pak podle CNN Prima NEWS našli hasiči při dohašování a postupu budovou. „Při dohašování a postupu budovou bohužel středočeští hasiči objevili dvě mrtvé osoby a jednu osobu se středně těžkým zraněním, kterou naši záchranáři odvezli sanitou do Oblastní nemocnice Kladno,“ uvedli pro CNN Prima NEWS záchranáři. Hasiči seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících.

Požár zasáhl celou budovu, zevnitř už se nebylo možné dostat ven,“ řekla Událostem247 mluvčí krajských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová. „Museli jsme vyhlásit čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň poplachu. Na místo vyjelo 23 jednotek, z toho 18 je ze Středočeského kraje, pět jednotek je z Prahy. Na Vltavě jsme zřídili čerpací stanoviště,“ doplnila pro Události247 mluvčí. Starosta Roztok Jan Jakob označil požár centra za obrovskou katastrofu, píše CNN Prima NEWS.

Není to první případ, kdy hořelo v domově

Na místo neštěstí dorazil také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Přišlo mi normální přijet na místo a pomoci,“ řekl pro CNN Prima NEWS. „Je to obrovská spoušť a zkáza,“ dodal. Roztocké Alzheimer centrum má kapacitu 60 lůžek. Kromě domova se zvláštním režimem poskytuje také služby denního stacionáře. Provozovatelem je skupina Domov Alzheimer, která provozuje obdobná zařízení v Mostě, Přerově a Lázních Darkov na Karvinsku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Roztoky

Za posledních deset let si požáry v domovech pro seniory nebo v domech s pečovatelskou službou vyžádaly dva životy jednou, píše Blesk. Stalo se to v lednu 2013, když při požáru domova s pečovatelskou službou v Příboru na Novojičínsku zemřely dvě seniorky a dalších pět lidí se zranilo, informuje Blesk. Mohla za to závada na přístroji, který zajišťuje přísun kyslíku. V sociálních službách byl pak nejtragičtější požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku. V lednu 2020 tam zemřelo osm lidí, devátá oběť zemřela v dubnu 2020 v nemocnici, dodává Blesk.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články