,,Ruští vojáci, kteří znásilňují ženy, jsou také oběti,“ prohlásil kardinál Duka

Duka ve svém blogu zveřejněném na Aktuálně vyjádřil určitou míru pochopení pro ruské vojáky, kteří na Ukrajině znásilňují ženy a dívky. Dodal ale, že je neomlouvá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na veřejnost kardinál nicméně apeluje, aby tyto ruské vojáky neodsuzovala. Jak píše iDNES, hlava katolické církve uvedla, že mnozí z nich pomáhají znásilněným ženám. V blogu na Aktuálně uvádí, že ti kteří se na nich dopustí násilí, podle něj jednají pod tlakem emocí. Proti tomuto kontroverznímu vyjádření se vymezily ženskoprávní organizace i část veřejnosti.

Vojáci, kteří znásilňují, jsou v amoku

Duka ve svém komentáři na Aktuálně tvrdí, že není korektní mluvit pouze o zločinech ruských vojáků. „Řada svědectví o nich hovoří jako o těch, kteří poskytli pomoc ženám v tomto ohrožení,“ píše ve svém komentáři. Podle hlavy české katolické církve je voják, který znásilní ženu, často obětí „těch nejsilnějších emocí a vášní, kdy hrůza z boje, strach a nenávist ho přivádí doopravdy až k úrovni jakéhosi amoku“ dále uvádí na Aktuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ženy protestují proti znásilňování ve válce na Ukrajině

V dalších částech textu se Duka dotýká tématu potratových pilulek, které byly mimo jiné součástí české pomoci Ukrajině. To nedávno zkritizovalo Hnutí pro život, které bojuje proti interrupcím, a podle kterého mají Češi Ukrajinkám spíše přispívat na houkadla, pepřové spreje a elektrické paralyzéry, píší Novinky. Duka se podle nich ve svém textu ale k tomuto řešení vrací a zmiňuje houkadla jako „starobylou tradici“.

Hlava katolické církve problematice znásilnění nerozumí

Proti kardinálově textu se zvedla vlna nevole ze strany ženskoprávních organizací i části veřejnosti, píše dále iDnes. Ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová Událostem247 řekla, že jí nepřišlo, že by Duka rozuměl problematice znásilnění, nebo například antikoncepce. „Vůbec jsem nepochopila, z jakého důvodu mluví o agresorech a uvádí je do uvozovek. Je přece jasné, že když voják někoho se zbraní v ruce donutí k tomu, aby s ním měl sex, tak je to znásilnění a zároveň je agresor.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruští vojáci

Nejedlová poukázala i na Dukovo prohlášení, že ze znásilnění může vzniknout spokojené dítě. „Možná to tak je, ale to rozhodnutí, co se stane v jejich těle, by mělo být jen na těch ženách, které znásilnění zažily a případně otěhotní. Přišlo mi to hodně necitlivé a bez porozumění ženám, které jsou v náročné situaci. Kdybych si v jejich kůži přečetla něco takového, tak bych naprosto nechápala, co se mi nejvyšší představitel katolické církve snaží sdělit,“ uvedla pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články