Konec respirátorů ve veřejné dopravě od čtvrtka. Podle virologa to mohlo být už dříve

Od čtvrtka zruší resort zdravotnictví povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve veřejné dopravě. Resort zároveň pracuje na začlenění ukrajinských zdravotníků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce avizoval další uvolnění protiepidemických opatření. O půlnoci ze středy na čtvrtek zrušíme respirátory ve veřejné dopravě. Můžeme si to dovolit,“ uvedl Válek v pořadu. Podle něj se na tom shodl Národní institut pro zvládání pandemie. Proti zrušení byl pouze epidemiolog Rastislav Maďar.

Podmínky pro rozvolňování

„Ruším nařízení, ale každý inteligentní Japonec nosí respirátor v době, kdy by se mohl nakazit,“ zdůraznil Válek v pořadu České televize. Doporučil také, aby veřejnost respirátory nosila v prostorech s neznámými lidmi a obecně ve špatně větraných místnostech. A to nejen kvůli onemocnění covid-19, ale i jiným respiračním neduhům, napsal iDNES.

Podle virologa Evžena Bouřy z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd mohlo ke zrušení dojít již dříve. „Vhodný čas ke zrušení opatření byl již s příchodem původní omikronové vlny do ČR. Ochrana dýchacích cest má smysl v místech, kde se jsou lidé se sníženou imunitou, jako tomu bylo vždy,“ uvedl pro Události247.

Válek o rozvolnění informoval také na Twitteru. „Klesají počty nově nakažených, situace v nemocnicích je stabilní a nazrály tak podmínky ke zrušení povinného nošení respirátorů ve veřejné dopravě. Nikomu nebráním nosit respirátory i nadále, ale ze středy na čtvrtek chci tuto povinnost zrušit,“ napsal. „Je na čase vrátit se k normálu,“ stojí dále v příspěvku.

Začlenění ukrajinských zdravotníků

Ministr také vysvětlil, proč v sociálních a zdravotních zařízeních respirátory ještě zůstanou. „Stále tam umírají lidé. Zbytečně, většinou jde o neočkované,“ řekl dále v pořadu České televize. Na přelomu dubna a května by však podle něj i v těchto zařízeních mohlo dojít k rozvolnění. Šéf resortu zdravotnictví také hovořil o tom, jak by se mohli ukrajinští zdravotníci, kteří uprchli z vlasti, mohli zapojit do českého systému. Podle něj se jich v tuzemsku registrovaly již stovky.

„Zjistili jsme, že systém nám umožňuje, aby ukrajinští zdravotníci nastoupili jako stážisté. Ohledně uznání jejich diplomů jsme vydali metodiku. Evropská unie nechce, abychom vykradli Ukrajině zdravotníky. Chceme, aby Ukrajina vyhrála. Další krok bude online kurz a česko-ukrajinský slovník zdravotnické terminologie,“ objasnil Válek v Otázkách Václava Moravce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články