Ministerstvo školství chce zrušit známkování v prvních třech ročnících základní školy. Mělo by ho nahradit kriteriální hodnocení, které ocení znalosti a pokroky žáka v rámci předmětu.
Většina dotázaných Čechů však s návrhem nesouhlasí. Zrušení známek si nepřeje 53 procent z nich, píše web Aktuálně. Slovní hodnocení, které místo známek navrhuje ministerstvo školství pro první až třetí třídy základních škol, by naopak uvítalo 39 procent oslovených. Osm procent lidí prý zatím ještě není rozhodnuto, píše web Akruálně.
Slovní hodnocení je potřeba se naučit
Podle odborníků má známkování negativní dopad na psychiku dětí. Ministerstvo plánuje zavést změnu hodnocení v nižších ročnících základních škol v průběhu let 2024 až 2027, píšeo tom web TN. Řada škol už nyní své studenty neznámkuje a učitelé jim většinou píší hodnocení. Podle ministerstva školství je však takové slovní hodnocení pro pedagogy velmi náročné, uvádí web TN.
„Rozhodně nechceme místo známek zavádět povinné slovní hodnocení formou dopisu,“ řekl webu Lidovky ředitel odboru základního vzdělávání a mládeže Michal Černý. „To je velmi pracné a někteří učitelé ho prostě nezvládnou. Kriteriální hodnocení se po krátkém proškolení může naučit každý,“ dodává Černý. Slovní hodnocení se donedávna prezentovalo jako nejlepší alternativa známek a bylo doporučováno i ministerstvem jako příklad dobré praxe, připomínají Lidovky.
Děti je potřeba pozitivně naladit
„Na naší škole už tuto praxi praktikujeme několik let, i když někteří kolegové na to mají jiný názor. Podle mě je důležité děti alespoň v první třídě pozitivně motivovat a ne trestat špatnými známkami. I když někteří rodiče byli překvapeni, že jejich prvňáček nemá na vysvědčení jedničku, nakonec si na naše hodnocení zvykli a jsou rádi,“ uvedla pro Události247 učitelka první třídy Helena Heroudková.
Slovní hodnocení si pochvaluje i maminka malé Jarmilky. „U nás v první třídě měli v prvním pololetí jen slovní ohodnocení. Pokud byl výkon horší, napsala paní učitelka, jen smutný smajlík. Teď ve 2. třídě už dává učitelka všechny známky, ale myslím, že převládají 1 a 2. Dcera tedy jiné známky než jedničky, výjimečně dvojky, nenosí,“ řekla Událostem247 Jarmila Horáčková z vesničky nedaleko Hodonína.