Levnějších pohonných hmot si řidiči moc neužijí. Benzín totiž zase začal zdražovat

Benzín v Česku zase začal v pondělí opět zdražovat. Kontroly prodejních cen pohonných hmot na českých čerpacích stanicích zatím neprokázaly potřebu regulace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle předběžných výsledků cenové kontroly provozovatelé čerpacích stanic zvyšováním cen většinou reagovali na výhled dramaticky rostoucích cen a vývoj na komoditní burze. Průměrná cena benzínu v těchto dnech stoupla o čtyři haléře na 44,02 koruny za litr. Jedná se o první zdražení benzinu od 10. března. Jak informuje CNN Prima NEWS, nafta zdražila dokonce o devět haléřů na 46,08 koruny za litr.

Kam až se ceny vyšplhají?

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se dá předpokládat, že ceny dál porostou. „Skončila tak několikadenní etapa historicky rekordně prudkého zlevňování benzinu a nafty,“ uvedl. Zvyšování cen pohonných hmot odráží vzestup velkoobchodních paliv na surovinové burze v Rotterdamu. „V pondělí se například cena nafty vyhoupla přes 1193 dolarů za tunu, což je nejvyšší hodnota za více než týden obchodování,“ doplnil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tankovací pistole

Podle Kovandy nahrává růst cen ropy válčícímu Rusku. Právě výnosy z prodeje plynu a ropy jsou totiž důležitým zdrojem financování jeho vpádu na Ukrajinu. Západ sice v souladu se sankcemi přestal ruskou ropu do určité míry nakupovat, ale ta už má své odběratele například v Indii. Společnost Hindustan Petroleum si minulý týden objednala dva miliony barelů ruské uralské ropy s dodáním v červnu. Indie je druhým největším asijským dovozcem ropy.

Kontroly marží na benzínkách pokračují

Ministerstvo financí zveřejnilo první výsledky cenové kontroly provozovatelů čerpacích stanic. Pochybení se ale nenašlo. Povinnost denních hlášení však zatím bude dál pokračovat. Náměstek ministra financí Roman Binder pro ČT24 upřesnil, že monitoring potrvá do konce dubna. Provozovatelé čerpacích stanic, kteří dosud údaje nezaslali, budou znovu individuálně vyzváni ke splnění této povinnosti. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čerpací stanice

Ekonom Štěpán Křeček očekává, že ceny pohonných hmot v následujících dnech dál porostou. „Nebude to ale už tak zásadní, jako jsme to viděli v minulých týdnech. Na trhu s ropou se otočila situace a opět dochází ke zdražování. Většinou je to bohužel tak, že když se má zlevňovat, tak je to spíše pozvolné a pomalé. Při zdražování ale pumpaři na nic nečekají, takže už vidíme první reakce čerpacích stanic. Teď se bude zdražování pohybovat spíše v řádu haléřů a desetihaléřů,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články