Lidé by se měli vyhnout obloukem hlavně některým druhům zeleniny a ovoce, obsahují pesticidy

Jsou za vysoké ceny a navíc i nebezpečné. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce je na českém trhu spousta potravin, které škodí lidskému zdraví.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Státní zemědělská a potravinářská inspekce pravidelně provádí intenzivní kontrolní akce se zaměřením na přítomnost reziduí pesticidů v potravinách. Pro svá hodnocení odebírá ve vlastní akreditované laboratoři 800 až1000 vzorků potravin ročně. Loni jich inspektoři odebrali přes 800. Mezi nimi bylo 126 vzorků původem z Česka, 398 z Evropské unie a 260 z tzv. třetích zemí. Inspekce o tom informuje na svém webu.

Pesticidy s Asie

O závadných nebo nekvalitních potravinách informují Události247 často. Psali jsme například o čaji Yerba maté KHARTA KHADRA, který obsahoval nadlimitní množství pesticidů. Ty se přitom používají k ochraně před škůdci. Pesticidy lidské tělo neumí odbourávat, a proto se mohou nahromadit. Zdaleka nejnižší podíl potravin s nadlimitní přítomností pesticidů i nepovolených pesticidů teď rozbory potvrdily u potravin původem z Česka a Evropské unie.

iZdroj fotografie: abcMedia
Potraviny dovážené do EU ze třetích zemí musí splňovat požadavky platné v EU

V obou případech jde zhruba o 1,5 procenta zhodnocených vzorků, uvádí SZPI. Nejvyšší podíl nevyhovujících vzorků rozbory potvrdily u potravin ze třetích zemí. Bylo to celkem 25,8 procenta z hodnocených vzorků. Potvrzují se tak dlouhodobá zjištění inspekce, kdy zejména u zboží původem z jihovýchodní Asie je zjišťován vysoký podíl potravin s přítomností pesticidů. Ty většinou několikanásobně překračují povolený limit.

Kvalitu nesleduji, jde mi o cenu

Mezi nejčastěji zachycené komodity patří čerstvé byliny, jako je bazalka nebo koriandr. Dále se jedná o čerstvou zeleninu, jako jsou chilli papričky či plodová zelenina. Pak také citrusové ovoce a čaje. V rámci kontrol přítomnosti pesticidů hodnotíme široké spektrum komodit. Jde také o čerstvé a mrazené ovoce. Dále pak o zeleninu a produkty z nich, obilniny, rýži, brambory, pěstované houby, olivové oleje, citrusové šťávy, olejnatá semena, luštěniny, kojeneckou a dětskou výživu a mnoho dalších,“ uvedl pro Události247 mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

iZdroj fotografie: Depositphotos
SZPI se bude nadále intenzívně věnovat kontrole přítomností pesticidů v potravinách, a to s důrazem na rizikové komodity a země původu

V současnosti dokáže laboratoř Státní potravinářské a zemědělské inspekce stanovit přítomnost 496 pesticidních látek, a to včetně metabolitů, připomíná web CZ-test. S dotčenými kontrolovanými osobami bylo zahájeno správní řízení o uložení pokuty. „Já se přiznám, že kvalitu potravin moc nesleduji. Pokud neuvidím vyloženě něco v médiích, kde na to upozorňují, tak to neřeším a kupuji to, co je nejlevnější,“ řekla Událostem247 Jana Kocháčková z Mikulova.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety