Lidé, kteří prodělali covid-19, mohou být více náchylní k cukrovce. Podle vědců je riziko až 40procentní

Vědci se zaměřili na pacienty, kteří se vyléčili z koronaviru. Zjistili, že u nich hrozí daleko vyšší riziko onemocnění diabetem druhého typu než u lidí, kteří si nemocí neprošli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někteří lidé trpí i rok po prodělání covidu zdravotními problémy. Patří mezi ně dušnost, únava, nebo nespavost. Jak píše TN, komplikace mohou trvat i po celý zbytek života. Například když se objeví cukrovka. Výzkum, na kterém pracovala americká společnost VA Saint Louis Health Care System, zahrnoval 181 lidi vyššího věku.

Postcovidový syndrom je individuální

Jedna z účastnic výzkumu měla zvýšenou hladinu cukru v krvi už předtím, že se covidem nakazila. Nemusela však brát žádné léky. To se ale po prodělání nemoci změnilo. Cukr si musí kontrolovat každé ráno a brát k tomu i dva typy různých léků. V České republice zatím lékaři zvýšený výskyt diabetu po prodělání koronaviru nezaregistrovali. Cukrovku navíc může vyvolat jakákoliv nemoc s těžkým průběhem, nejen covid.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nová varianta omikronu

Postcovidový syndrom se může projevit také onemocněním srdce. Říká to Aleš Linhart, který je předsedou České kardiologické společnosti: „Zaznamenali jsme mírně vyšší výskyt poruch srdečního rytmu a data ze světa ukazují, že rok po prodělání covidu-19 stoupá výskyt všech kardiovaskulárních nemocí.“ Syndrom je podle lékařů individuální. Většinou platí, že čím je průběh nemoci horší, tím je vyšší riziko například plicního postižení, které je trvalé.

Cukrovku mohou podle expertů po covidu dostat i děti

Tým vědců z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí odhalil také souvislost mezi covidem a zvýšeným rizikem cukrovky u dětí. Ty, které nemoc prodělaly, mají až 2,5krát vyšší pravděpodobnosti, že se u nich cukrovka projeví. Jak píše Blesk, tato nemoc se může objevit i do jednoho měsíce od nákazy. Pediatři taky upozornili, že pro děti je důležité očkování proti covidu. Může totiž zabránit případným zdravotním komplikacím.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Onemocnění covid-19

Diabetoložka Ludmila Brázdová Událostem247 řekla, že ona se s tím, že by u někoho po covidu vypukla cukrovka, nesetkala. „Ve své praxi, dětské, ani dospělé diabetologické ambulance, jsem s nikdy s tímto případem od vypuknutí pandemie covidu nesetkala. Většina mých pacientů je očkovaná a covid prodělali bez větších komplikací. Takže jsem ani nepozorovala, že by měla cukrovka u dětí vliv na průběh covidu.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články