Lidé stále čekají na peníze za ubytování Ukrajinců. Úředníci našli ve dvou třetinách žádostí chyby

Úřady práce dostaly desítky tisíc žádostí o solidární příspěvek na ubytování uprchlíků. Vyplácet ho měly začít tento týden.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jak informují SeznamZprávy, tyto peníze ale zatím nedostal ani jeden ze žadatelů. Úřad práce pro SeznamZprávy uvedl, že přes 3 300 žádostí už bylo posláno k výplatě. Ve velkém množství formulářů ale našli zaměstnanci úřadu nějaké chyby. Pro žadatele to znamená, že se vyplacení zase o něco protáhne, píší dále SeznamZprávy.

Experti příspěvek kritizují

O solidární příspěvek je možné žádat od 11. dubna. Jak píší České noviny, podmínkou je, že lidé musí zdarma ubytovat uprchlíky z válečných oblastí na nejméně 16 dnů v měsíci. Poté mohou od státu na pokrytí výdajů na osobu dostat 3000 korun, píší dále České noviny. Na domácnost na měsíc činí tento příspěvek maximálně 12 tisíc korun. Ministr práce Marian Jurečka uvedl, že do dvou týdnů má být hotov návrh úpravy parametrů s přesnějším nastavením podpory, uvádí České noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ubytovna pro ukrajinské rodiny

Lidé mohou o příspěvek požádat podle Českých novin pouze elektronickou cestou. Jurečka se už dříve omluvil za problémy s vyřizováním, které byly způsobeny velkým náporem na úřady práce. Běžně úředníci za měsíc vyřizují kolem 600 tisíc žádostí, za poslední měsíc a půl je to ale až o 300 tisíc více, píší České noviny. Odborníci na sociální problematiku ale současné nastavení příspěvku kritizují, informují České noviny. Poukazují na to, že stát vyplácí stejnou částku za ubytování v pokoji i v celém bytě. 

Jurečka přetíženým úřadům práce slibuje odměny

I když stát sliboval, že tento týden lidé, kteří ubytují uprchlíky z Ukrajiny, dostanou své peníze, zatím se tak nestalo. ,,Z celkového počtu 9 823 žádostí bylo zatím odesláno k výplatě jen 3 305. V ostatních bylo nějaké pochybení,“ řekla Událostem247 mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová problémy upřesnila. „Jde například o chyby v čísle víza nebo něco podobného. Tito žadatelé mohou očekávat brzkou výzvu k nápravě, dostanou ji opět online,“ uvedla pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci z Ukrajiny

Situaci na přetížených úřadech práce navrhuje ministr práce Jurečka řešit čtyřmi opatřeními. Podle Českých novin slibuje mimořádné odměny, digitalizaci dávek, jednání o případném navýšení platů při úpravě letošního rozpočtu a přípravu návrhu změn platových tabulek. Odboráři už minulý týden oznámili, že se od 1. května chystají vyhlásit stávkovou pohotovost, píší České noviny. Odborářům vadí velké přetížení zaměstnanců i zmrazení platů. Pro tento rok totiž žádali jejich zvýšení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články