Běžný chleba podražil od roku 2015 téměř na dvojnásobek, bílé pečivo o polovinu. Neustále rostou i ceny vstupů, konec krize je v nedohlednu.
Řada českých pekáren v současnosti řeší zásadní existenční problém. Drtí je neustále rostoucí ceny energií, uvádí Deník. Svaz pekařů a cukrářů ČR eviduje zhruba patnáct pekáren v rámci své členské základny, které před nedávném musely skončit, uvádí Deník. Ceny chleba v uplynulém roce zákazníkům výrazně vyskočily. „Přesto toto zvýšení cen dosud nepokrylo nárůst nákladů,“ řekl pro Deník výkonný ředitel Svazu Bohumil Hlavatý.
Končí i oblíbené pekárny s dlouhou tradicí
Ekonomický expert Štěpán Křeček Událostem247 sdělil, že drahota chleba ještě nedosáhla svého vrcholu. „Bohužel, zrovna u nepostradatelné mouky je nárůst astronomický. V září činilo meziroční zvýšení 61 %. Další důležitou komponentou jsou ceny energií. Pekaři používají většinou plynové nebo elektrické trouby, u nich je obrovská náročnost na spotřebu energií, které rovněž enormně zdražují. Takže tlaky na to, aby cena chleba dál rostla, tady stále jsou.“
Výhody domácí pekárny v současné tíživé hospodářské situaci vylíčila pro Události247 Lucie Šibíková. Dostali ji pod stromeček od partnerovy matky. Zprvu to vypadalo, že dárek zůstane nečinně ležet v komoře. To se letos změnilo. „Když vidím ceny v obchodech, tak se ze mě stává pekařka. Hledám si recepty. Přítel i sousedka, kteří mé výrobky konzumují, si kvalitu chválí. Nemusím tak často do obchodu a mohu experimentovat,“ dodává Šibíková pro Události247.
Chleba bude vždy nejlevnější potravinou
Milena Šotová, emeritní majitelka rodinné pekárny v Ostravě-Radvanicích s obavami registruje skokově narůstající ceny vstupů. Strašákem jsou především účty za pšenici a za plyn, řekla Událostem247. „Ještě to zvažujeme, ale možná předám podnik dceři, protože na to, co se kolem toho děje už asi nemám věk. Zatím to táhneme s odřenýma ušima, nechceme starou poctivou firmu zavřít.“
„Před zdražením činily náklady na plyn 5 % z ceny bochníku. Dnes už je to polovina,“ řekl Událostem247 výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Hlavatý. Zkušenosti mu říkají, že chleba si lidé koupí vždycky. Ať bude cena jakákoliv, pořád bude nejlevnější potravinou, dodává Hlavatý. S kolegy z oboru předpokládá, že zákazníci budou považovat za maximální cenový strop 60 Kč za kilogram běžného chleba. Podle Deníku činí k dnešnímu dni průměrná cena 41 korun.