Základní potraviny v Česku zdražují rychleji než v ostatních zemích EU. Experti prozradili, proč tomu tak je

Podle ekonomických expertů za vyšší inflaci oproti jiným zemím EU může do jisté míry vysoká DPH. Podílejí se na ní ale i marže obchodních řetězců.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ekonomové se shodují, že potraviny v Česku zdražují nejrychleji ze zemí EU, informovala o tom CNN Prima News. Vidět je to například u másla. „V České republice podle Eurostatu zdražilo meziročně o 54 procent. To je suverénně nejvíc ze všech zemí EU,“ potvrdil ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima News. Průměrně máslo v Evropské unii podražilo o 35 procent. Odborníci tvrdí, že za drahé potraviny může vysoká sazba DPH (15 %) i údajně přemrštěné marže obchodních řetězců, uvádí CNN Prima News.

Drahota učí Čechy plánovat a kalkulovat

Čtyřiasedmdesátiletá Helena Dlabáčková Událostem247 řekla, že kvůli postupující drahotě se učí jinak plánovat nákupy. Musí vystačit s jedním důchodem. „Teď jsem se vrátila ze samoobsluhy a nechala jsem tam 700 korun. Dvě velké tašky. Ale mám to promyšlené, vydrží mi to na týden. Vajíčka jsem nekoupila, padesát korun za deset nedám! Ty mi doveze syn. Ale všechny nákupy mi vozit nemůže, má to 10 kilometrů, utratil by moc za benzín,“ řekla pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Základní potraviny skokově zdražují. Za nákup dají zákazníci o desítky procent více než loni

Ekonomický expert Vít Hradil Událostem247 potvrdil, že inflační prostředí je v Česku celkově žhavější než jinde v Evropě. „Všichni se musí s inflací vyrovnávat, tedy zdražovat i věci, které bezprostředně nesouvisejí s náklady na konkrétní vstupy. Inflace se promítá do všech nákladů, přes energie, nebo přes mzdy, kterými chtějí zaměstnavatelé inflaci kompenzovat. DPH jistě hraje svou roli. Ale vysvětluje to vlastně jen, proč je něco drahé, ne proč to zdražuje rychleji.“

Konce inflace se hned tak nedočkáme

„Zdražuje obecně řečeno všechno,“ přiblížil pro web Život v Česku ekonom Štěpán Křeček. Nejvyšší cenové nárůsty ale budou u pekárenských výrobků, protože tam se kombinují dva faktory. Jednak nárůst cen obilovin, ale také nárůst cen energií, jimiž jsou pekárenské výrobky nejvíce zatížené. „Dále pak vidíme zdražování na cenách masa, zejména skotu. Inflace silně zasahuje i sortiment, jakým je mléko a vejce, který narostl na ceně rovněž dramaticky,“ dodává Křeček pro web Život v Česku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V červenci 2022 vzrostly ceny zboží a služeb, které spotřebovává průměrná česká domácnost, o 17,5 % v porovnání se stejným měsícem v roce 2021

Kvůli cenám energií očekávají analytici pokračování růstu inflace, a to až do konce roku, uvádí dále Život v Česku. „Meziroční inflace bude dále zrychlovat. Z tohoto pohledu nárůst cen bude ještě vyšší než v současnosti. Inflace zohledňuje kompletní spotřebitelský koš. To znamená, že sice mohou některé druhy zboží zlevnit, ale v obecné rovině zdraží všechno,“ řekl pro server ekonomický expert Lukáš Kovanda.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články