Na energetickou pomoc dá vláda až 66 miliard korun. Peníze si rozdělí domácnosti a firmy

Přesnou podobu nového úsporného tarifu vláda představí až v dalších týdnech. Opatření bude platit od října a po celý rok 2023.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela označil chystaná opatření jako válečný balíček, informují České noviny. Na pomoc domácnostem má vláda vyhrazeno 27 miliard korun, informují dále České noviny. Poplatek za obnovitelné zdroje uhradí od října a v příštím roce za domácnosti a firmy stát, uvádí České noviny. Ročně se na obnovitelné zdroje přispívá asi 45 miliard korun.

Úsporný tarif nebude pro všechny

Základem pomoci bude úsporný tarif, který umožní proplatit téměř všem domácnostem část jejich účtu na energie. Kolik vláda poskytne, rozhodneme formou nařízení, schválili jsme legislativní prostředek, na základě kterého budeme moci formou nařízení stanovit částky a také rozhodný moment a upravovat je do budoucna,“ cituje ministra Josefa Síkelu server iDNES. Podle ministra mohou domácnosti, které elektřinou svítí, topí nebo na ní vaří, od státu dostat jednorázovou podporu až 11 tisíc korun, píše dále iDNES.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plyn

Podobnou slevu dostanou domácnosti, které svítí elektřinou a topí plynem, informují České noviny. O slevu nebude nutné žádat, automaticky ji dostane každá domácnost, projeví se na jejím vyúčtování, uvádí dále České noviny. Výše slevy bude definitivně stanovena nařízením, které musí posvětit vláda, citují Síkelu České noviny. Úsporný tarif se ale nebude vztahovat na víkendové nemovitosti, například chaty. Vláda nepočítá ani s podporou tarifů, které v sobě zahrnují dobíjení elektromobilů, doplňují České noviny.

Síkela: Teplo vyřešíme ještě do příchodu zimy

Pokud jde o dodávky tepla z tepláren, vše bude vyřešeno a rozhodnuto do začátku topné sezóny. Nyní máme dvě varianty řešení,“ řekl Událostem247 Síkela. „První variantou je to, že vláda poskytne až 10 miliard na modernizaci tepláren. Teplárny se nám výměnou za to zaručily, že odběratelům nezvednou ceny. Tato modernizace však podléhá notifikaci ze strany Evropské komise. Druhou variantou je to, že pomoc odběratelům tepla z centrálních tepláren zajistí MPO prostřednictvím úsporného tarifu,“ doplnil ministr pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Elektrické rozvody

Firmy ani domácnosti nebudou muset poplatky za obnovitelné zdroje energie platit od letošního října až do konce příštího roku, resort o tom informuje na svém webu. Odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie se dotkne také firem. Vláda navíc podle webu poskytne 2 miliardy korun na pomoc firmám z energeticky náročných odvětví. Bude se jednat o takzvané kompenzace nepřímých nákladů, které jim vláda proplatí tento i příští rok. Jedná se o pomoc pro přibližně 30 firem, kdy některé z nich obdrží až přes 150 milionů korun, uvádí resort.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky