Lidem, kteří si spoří, dluží stát miliony koruny. Jednoduše je získají zpátky. Pokud se ale sami neozvou, o peníze přijdou

I když byl druhý pilíř důchodového spoření zrušen už před šesti lety, našetřené miliony si jejich majitelé stále nevyzvedli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Finanční správa ke konci letošního srpna evidovala přes tisíc účastníků druhého pilíře důchodového spoření, kteří si dosud nepřišli pro své peníze, psal o tom web iDnes. Pilíř byl přitom ukončen už v roce 2016. Peníze je možné získat pouze na základě žádosti, kterou musí lidé podat na finanční úřad. Čas na to mají do konce roku 2023, doplňuje server iDnes.

Jak si o peníze požádat

Druhý pilíř důchodů zavedla v rámci důchodové reformy od roku 2013 vláda pod vedením Petra Nečase. Šéfem resortu financí byl v té době Miroslav Kalousek. Web Peníze připomíná, že následující vláda, kterou vedl Bohuslav Sobotka, a ve které byl ministrem financí Andrej Babiš, ovšem druhý pilíř zrušila. Lidé si do něj mohli odvádět část povinného sociálního pojištění na vlastní investiční účet v penzijní společnosti, pokračuje web.

iZdroj fotografie: Pavel Ševela / Creative Commons / CC BY-SA
Bohuslav Sobotka je bývalý český politik, v letech 2014–2017 předseda vlády České republiky

Po zrušení druhého pilíře převedly penzijní společnosti na začátku roku 2017 nevypořádané finanční prostředky účastníků na Finanční správu. Lidé, kteří si takto spořili na důchod, mohli o své peníze požádat na finančním úřadě. Informoval o tom web Noviny kraje. O této možnosti však neví všichni. „Ke konci srpna jsme evidovali 1 113 účastníků důchodového spoření, kteří si o své prostředky dosud nepožádali,“ řekl Událostem247 zástupce ředitele Finanční správy Jan Ronovský.

Někteří lidé na to, že spoří, zapomněli

Informaci o existenci přeplatku zájemcům poskytují místně příslušné finanční úřady. K vyplnění žádosti mohou poplatníci využít jednoduchou webovou aplikaci Finanční správy. Pokud si o peníze nepožádají do konce roku 2023, budou pak tyto finanční prostředky, v souladu se zákonem, převedeny do státního rozpočtu. Stejně jako nevyzvednuté peníze podnikatelů a firem za silniční daň.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průměrný starobní důchod by měl od ledna růst o 825 korun. Všechny penze se podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí zvednou o 140 Kč

Druhý pilíř nebyl příliš úspěšný a přihlásilo se do něj málo lidí,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Fungování tohoto pilíře trvalo relativně krátkou dobu, takže se do něj nenaspořily moc velké částky. Přesto je zarážející, že si lidé tyto peníze nevybrali, někteří tak zbytečně přicházejí o desítky tisíc korun. Někteří lidé navíc už zapomněli, že se do něčeho takového přihlásili,“ dodal ekonom pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články