Za staré telefony, které máte doma můžete získat přes 300 000 Kč. Sběratelé vám za tyhle kousky utrhnou ruce

To, že půdy, sklepy nebo třeba i šuplíky doma ve stole mohou skrývat poklady, není pro většinu z nás novinkou.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Události247 už dříve psaly například o tom, že bohatství se skrývá třeba v některých mincích a bankovkách, porcelánovém nádobí nebo VHS kazetách. Velkou hodnotu však může mít i starý nábytek. Rozhodně tedy stará křesla, stoly nebo židle nevyhazujte a nejdřív se přesvědčte, že se nejedná o hodnotné kousky.

Čechům se doma válí miliony starých telefonů

Víte od nás, že velkou hodnotu mají také staré mobilní telefony a jejich prodejem si můžete přijít na pěkné peníze. Pokud máte některý z kultovních či mimořádně starých modelů, může být jejich hodnota velmi vysoká. Příkladem je Nokia 8110. Tento telefon z roku 1996 si svou popularitu získal mimo jiné i díky filmu Matrix. I proto dnes nepoužité kusy v originálním balení dosahují hodnoty až zhruba 3 tisíce dolarů, což je více než 70 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Frits2018/ Creative Commons / CC-BY-SA
Některé vzácné starší telefony se dají prodat za desítky tisíc, respektive stovky tisíc korun

Češi mají doma podle odhadů zhruba osm milionů nepoužívaných telefonů, tabletů a chytrých hodinek. Zájem o ně mají operátoři i prodejci, kteří za ně nabízí peníze i slevy. Upozornil na to web Peníze. Nový mobil si Češi pořizují průměrně jednou za dva roky. Své staré mobily nechávají zestárnout v šuplících s tím, že se třeba jednou budou hodit. „Dělali jsme teď doma pořádek v pracovně. Našli jsme tam Nokii 5110, kterou měl můj tatínek. Dali jsme inzerát na internet a čekáme,“ říká Událostem247 pan Mirek z Kojetína.

Kam se obrátit pro radu?

Seznam nejcennějších retro mobilních telefonů s nejvyšší cenou přinesl také web Mirror. Na prvním místě je vzácná verze prvního iPhonu, který má hodnotu neuvěřitelných 300 tisíc korun. Motorola 8000x má u sběratelů cenu 23 tisíc až 102 tisíc korun a Nokia 7700 má hodnotu až 58 tisíc korun. Mobira Senator NMT má hodnotu 23 tisíc až 58 tisíc, IBM Simon Personal Communicator od 23 tisíc do 58 tisíc korun.

Spousta domácností má doma VHS kazety, které začínají mít obrovskou hodnotu. Reálné jsou i desítky tisíc korun za jednu

Podle odborníků se prototyp iPhonu 1 prodává za cenu okolo 900 tisíc korun, upozornil web Dodlaně. Pokud doma máte podobný retro kousek, zkuste kontaktovat soukromé sběratele nebo muzeum zaměřené na techniku. Třeba budete mít štěstí a právě váš přístroj bude nadále dělat radost návštěvníkům některé expozice. Pokud byste měli přístroj ještě v původním obalu, s původními doklady a příslušenstvím, dostanete za něj také více peněz.

Máte doma staré telefony? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články