Pokud lidé udělají omyl s načtením zboží u samoobslužné pokladny a skončí v rukou ochranky s nezaplaceným zbožím, tak je čeká velký problém.
Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, všiml si server Kupi. Ty jsou často příležitostí pro zloděje, jak projít se zbožím ven bez placení, doplňuje Deník. Kvůli tomu jsou ovšem obchody podezřívavé vůči mnoha nevinným zákazníkům, kteří přišli poctivě nakoupit, píše dále Deník. Někomu se může drobnější zboží v nákupním vozíku zatoulat například pod kabelku či batoh. Zapomene je při placení vytáhnout a takové nedopatření následně musí vysvětlovat strážníkům
Na recidivisty tvrději
„Zamířím k automatické pokladně běžně, šetří to čas,“ řekl Událostem247 dvaačtyřicetiletý manažer Jan Bílek. „V mém oblíbeném obchodě je jich dnes už většina. Rád využívám možnosti odpípávat si zboží ve vozíku přímo během nakupování. Zatím mě nikdy robot ani neokradl, ani jsem nebyl přistižen s něčím navíc omylem v kapse. Ale slyšel jsem, že se tam dá nezaplacené zboží pronést mnohem snadněji.“
Za spáchání přestupku drobné krádeže lze uložit pokutu do 50000 Kč, uvádí server Zákony pro lidi. Jak ovšem sdělil Událostem247 Jindřich Machů z Městské policie Ostrava, přestupek od trestného činu dělí tenká hranice. „Nad 10 000 Kč už je to trestný čin. A stejně tak, pokud byl dotyčný za podobný čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán. Nemůžeme ovšem s určitostí vytřídit počet krádeží, které souvisejí jen se samoobslužnými pokladnami.“ Podle serveru Finance může takovýto trestný čin skončit odnětím svobody až na 2 roky.
Švindly s čárovými kódy i „nepozornost podniku“
Jak se v praxi samoobslužná pokladna šidí popisuje dále Kupi. Zákazník nabere několik kilogramů pistácií a u pokladny je označí jako brambory. Častým trikem je také přelepování čárových kódů nebo záměna čárových kódů na masných výrobcích, píše server. K těmto skutkům se připojují i běžné krádeže, které jsou kvůli samoobslužným pokladnám často snadnější.
Podobných praktik může přibývat, varuje Kupi. Samoobslužné pokladny totiž nezavádí jen hypermarkety ale nově i supermarkety a diskonty, jako je Penny Market nebo Lidl. Objevují se i v jiných než potravinových prodejnách, např. v Rossmannu nebo Hornbachu, informuje Kupi. A přibývá poboček, které již spoléhají pouze na tuto technologii, zakončuje server Kupi.