Na letišti v Mošnově vznikne vojenské logistické centrum. V plánu je i rekonstrukce přistávací dráhy

Na základně by v budoucnu mohla působit část vojáků z logistické jednotky v Rakovníku. V červnu se ministerstvo chystá podepsat memorandum s Moravskoslezským krajem.

i Zdroj fotografie: S vědomím Ministerstva obrany / Twitter
                   

Vládu o záměru podle CNN Prima News informovala ministryně obrany Jana Černochová a doplnila, že základna bude sloužit pouze k logistickým účelům, nikoli k bojovým. Jak informuje CNN Prima News, výstavba by měla začít nejdříve v roce 2024. Záměr vzniku základny podle ministerstva obrany pochází ještě z období působení ministra obrany Lubomíra Metnara, dodává CNN Prima News.

Obranyschopnost Česka

Ministr financí Zbyněk Stanjura po jednání vlády dle iDNES uvedl, že záměr bude pro kraj znamenat stovky nových kvalifikovaných míst. Jak píše iDNES, v plánu je i rekonstrukce přistávací dráhy letiště, na kterou ministerstvo financí vyčlení peníze. Ministryně obrany poděkovala zástupcům Moravskoslezského kraje za vstřícnost a jejich zájem, aby byla v regionu posílena přítomnost české armády. „Logistické centrum bude velkým přínosem jak pro kraj, tak především pro armádu, které podobná schopnost na tak strategickém místě chybí,“ doplnila pro iDNES.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vojáci

Černochová poděkovala podle iDNES i Stanjurovi. Bez jeho podpory by podle ní budování centra nemělo smysl. „Celý projekt má od samého začátku mou absolutní podporu. Posílí obranyschopnost České republiky a nabídne armádě skvělé zázemí v regionu, kam historicky vždy patřila,“ řekl Událostem247 Stanjura. Klíčovým prvním krokem má být bezúplatný převod potřebných pozemků ze strany kraje, aby armáda mohla začít přípravné a projektové práce, píše iDNES.

Mošnov je klíčové letiště

Na základně má podle iDNES sloužit až tři sta českých vojáků. Nebude na ní ale dislokován bojový útvar. Armáda podle iDNES počítá s tím, že do centra převelí část praporu podpory nasaditelných sil z Rakovníka o velikosti roty. Část bude převelena a část bude naplněna náborem. Vzniknout by měla také nová pracovní místa pro civilní zaměstnance. Projekt má podle Stanjury posílit obranyschopnost České republiky a nabídnout armádě skvělé zázemí v regionu, kam vždycky patřila, píše iDNES.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vojáci

Zprávu uvítal i bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. „Velmi to podporuji, je to důležitá věc, pro obranu je to klíčové letiště. Armáda se vrátí tam, odkud neměla odcházet,“ řekl pro iDNES. „Musíme posilovat logistické schopnosti naší armády při obraně českého území,“ zdůraznil pro iDNES s tím, že volbu Mošnova považuje za nejlepší vojenské letiště. „Navíc už tam je základní infrastruktura, takže budování základny bude levnější než na zelené louce,“ doplnil pro iDNES.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů