Na základních školách se objevují nikotinové sáčky. Podle psychoterapeuta Sekota se u dětí vytváří závislost rychleji než u dospělých

Podle odborníka na prevenci užívání tabáku Adama Kulhánka je nové zboží v podobě nikotinových sáčků velkou výzvou pro prevenci. Způsobují silnou závislost na nikotinu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kromě lidí, kteří je užívají jako náhradu za cigarety při snaze přestat kouřit, se nikotinové sáčky s velkým množstvím této látky stále častěji dostávají do rukou nezletilých. Ačkoliv neobsahují žádný tabák, podle Deníku však způsobují závislost. Cestu na tuzemský trh si našly relativně nedávno.

Vysoká návykovost u dětí

„Jakákoliv závislost vzniká u dítěte či dospívajícího rychleji než u dospělého. Co se týče nikotinu, je to totéž.  Dnešní děti v průměru okolo 15 let, která jsou v psychiatrických centrech jsou často závislá na nikotinu a musí nosit nikotinové náplasti. Sklon k závislostem je však i podmíněný genetikou, sdělil Událostem 247 psychoterapeut Miroslav Sekot s tím, že během lockdownu a distanční výuky se navíc u dětí rozvinuly sklony k závislostem daleko více.

iZdroj fotografie: S vědomím Adama Kulhánka / Instagram
Adam Kulhánek

„Nové produkty obsahující nikotin představují výzvu pro prevenci, léčbu i politiku kontroly tabáku. Výzkum potvrdil, že elektronické cigarety, zahřívaný tabák i nikotinové sáčky jsou nejatraktivnější pro mladé lidi. Tato skupina je současně nejvíce ohrožena rozvojem závislosti,“ řekl Adam Kulhánek z Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Tyto sáčky, které mají často ovocné příchutě, užívají i žáci základních škol. Dětem bývá často při konzumaci nikotinových sáčků špatně. Ve škole pak například zvrací. Podle Kulhánka se závislost na nikotinu u dětí a mladých lidí navíc vytváří až sedmkrát rychleji než u dospělých.

Méně škodlivé

Sáčky s ochucenou nikotinovou náplní, která ve výsledku nahradí tradiční cigaretu. Jenom bez mnoha nežádoucích efektů, které jsou spojené s kouřením cigaret, uvádí web Info. Pro lidi tento produkt představuje náhražku za cigarety, již populární například v Dánsku, Rusku, Švédsku, ale už i v tuzemsku. Podle průzkumu z minulého roku je nejčastěji nakupují uživatelé ve věku 15 až 24 let. Ačkoliv nejde o tabákové výrobky, jejich prodej je omezen věkem 18 let. Přesto se často objevují v rukou nezletilých uživatelů.

iZdroj fotografie: Brad Flickinger / Creative Commonst/ CC BY-SA
Děti ve škole

„S nikotinovými sáčky jsme se setkali relativně nedávno během loňského podzimu. Nejprve šlo o střední školy, ale postupně se jejich užívání začalo objevovat i na základních školách. To, že je žáci používají, se většinou zjistí, až když se pozvrací,“ sdělil Jan Molnár z obecně prospěšné společnosti Maják, která se na školách v kraji věnuje prevenci závislosti na návykových látkách, nikotinu a alkoholu.

Odborný ředitel David Adamček z organizace Advaita, která se věnuje prevenci a léčbě závislosti tvrdí, že užívání těchto sáčků je méně důležité, než kouření cigaret, protože odpadá vše škodlivé, co je spojeno s tabákovým kouřem. Právě obsah nikotinu podle něj způsobuje závislost. „Účinek nikotinu pak velmi pravděpodobně způsobuje u dětí zmiňovanou nevolnost,“ uvedl Adameček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články