Nemocnice ruší plánované zákroky a omezují péči. V Brně omezili už i dětské oddělení

Některá zdravotnická zařízení už kvůli nedostatku personálu a lůžek obvolávají pacienty a ruší jejich plánované zákroky. Zatím se to týká několika stovek lidí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

K omezením běžného provozu dochází hlavně na Moravě a ve Slezsku, kde počet nakažených roste nejrychleji. Například Fakultní nemocnice v Olomouci zaznamenala rostoucí počet hospitalizovaných, aktuálně je zde 103 pacientů, z nichž 27 leží na jednotce intenzivní péče. „Zdravotníci už museli zrušit termíny plánovaných zákroků několika desítkám pacientů,“ řekl Událostem247 mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

I další nemocnice

V Olomouci se snaží omezit provoz stejně na všech pracovištích. Ve Zlínském kraji došlo k rušení plánované péče na klinikách, a to například v nemocnicích ve Vsetíně a Kroměříži. FN Brno Bohunice přistoupila k rušení plánovaných zákroků minulé pondělí. „V Bohunicích je zvýšená potřeba zdravotníků pečujících o pacienty s covidem. Proto kolegům začnou opět pomáhat lékaři z Dětské nemocnice, kde jsme museli omezit provoz chirurgie a operačních sálů,“ vysvětlil Jan Blatný, bývalý ministr zdravotnictví a náměstek Dětské nemocnice.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dítě v nemocnici

V zařízení je aktuálně hospitalizováno přes sto pacientů s covidem, kvůli tomu omezili rehabilitace a sloučili některé zdravotnické obory. Plánované zákroky zatím odložili několika desítkám lidí, v případě dalšího zhoršení situace chtějí omezit třeba endoskopii, neurologii a plastickou chirurgii.

Podobné problémy má i Městská nemocnice v Ostravě. „Kvůli nedostatku personálu se nevyhneme omezení plánovaných výkonů. Naše ortopedie od víkendu jako první obvolává pacienty s tím, že jejich operace musí být odložena,“ popsal situaci ředitel nemocnice Petr Uhlig.

V Čechách zákroky odkládají méně

Nemocnice na území Čech jsou na tom trochu lépe. Největší zdravotnické zařízení v Česku, pražská Fakultní nemocnice v Motole, má aktuálně necelou stovku pacientů s covidem-19. Rušení stanovených termínů tak zatím neplánují. Špatná je ale situace třeba v Trutnově, kde omezili provoz rehabilitačního, ortopedického a onkologického oddělení.

iZdroj fotografie: Jaroslav A. Polák / Creative Commons / CC BY-SA
FN Bohunice v Brně

Obsazenost nemocnic pacienty s covidem je zatím nižší než před rokem, kdy byly nemocnice mnohem vytíženější a ministerstvo zdravotnictví jim úplně zakázalo provádět operace, které mohli odložit. Jak ale vyplývá z vyjádření většiny oslovených nemocnic, pokud bude počet nakažených pacientů i nadále stoupat, další omezení plánovaných zákroků bude nevyhnutelné. V Česku se podle serveru Kurzy ve čtvrtek 18. listopadu nakazilo covidem 13374 lidí, což je o tři tisíce více než před týdnem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Jan Boháč
Autor článku

Jan Boháč

Zobrazit další články