Nová očkovací kampaň má zvýšit počet zájemců. Má probíhat od dveří ke dveřím

Zájem o očkování proti covidu v Česku klesl na zatím nejnižší úroveň. Ministerstvo proto chystá novou kampaň. Epidemiolog Smejkal je vůči ní skeptický.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Smejkala / Facebook
                   

Od středy 9. února přijde další rozvolnění a neočkovaní už budou podle webu CNN Prima News moci například do hospody nebo ke kadeřníkovi bez potvrzení o bezinfekčnosti. Od příštího týdne pak skončí povinné testování. Možná i to je důvod, proč zájem o očkování proti covidu postupně klesá, píší dále CNN Prima News. Poprvé za tři týdny však také v neděli ubylo případů covidu. Testy jich potvrdily 9060, to je téměř o 15 tisíc méně než před týdnem.

Kampaň by probíhala „face to face“

Minulý týden klesl zájem o vakcínu zatím nejvíc. Na první dávku šlo v Česku dle zjištění CNN Prima NEWS celkem 1500 lidí, to je nejméně od doby, co se v Česku proti covidu vůbec očkuje. Stát proto přišel s nápadem, že spustí novou očkovací kampaň. Detaily prozradil lékař a poslanec vládní koalice Tom Phillip: „Oslovujete lidi napřímo. V některých případech jdete za nimi do domu a přemlouváte je a vysvětlujete jim nutnost,“ uvedl pro server CNN Prima NEWS s tím, že kampaň by měla začít během pár dnů.

iZdroj fotografie: Unsplash
Očkování

Některá očkovací centra byla o víkendu téměř prázdná. Kvůli nízkému zájmu končí svůj provoz pojízdné očkovací místo, které vzniklo na začátku ledna v centru Brna na náměstí Svobody, píše Brněnská drbna. Jak píše dále Brněnská drbna , fungovat přitom mělo minimálně do konce března a v plánu bylo naočkovat až tisíc lidí denně. Za měsíc fungování tam ale podali zájemcům jen pět tisíc dávek. Očkování se proto přesouvá zpět do očkovacího centra Bohéma.

Podle epidemiologa Smejkala by kampaň musela opravdu stát za to

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba, kterého oslovil server CNN Prima NEWS, by se nová očkovací kampaň měla spustit až v řádu měsíců. Na to, jestli má podobná kampaň smysl, se Události247 zeptaly Petra Smejkala, hlavního epidemiologa Institutu Klinické a Experimentální Medicíny v Praze. Podle něj na to není jednoznačná odpověď:Teď se blíží jaro a léto a situace bude poměrně příznivá. Podle mě už jsou lidé tak unavení, že si nejsem jistý, že očkovací kampaň ještě pomůže.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti koronaviru

Dále připomíná, že očkování je stále velmi důležité: „Máme pořád spoustu rizikových lidí, kteří se očkovat nenechali, taky je spousta lidí, kteří si nenechali dát posilující dávku. Ta je v době omikronu velmi důležitá. Takže určitě má očkování stále význam.“ Kampaň by podle Smejkala mohla mít šanci na úspěch, ovšem za určitých podmínek: „Jestli se vymyslí vtipná, adresná a dobrá očkovací kampaň, která tomu pomůže, tak bude jedině dobře. Jsem však trochu skeptik. Připadá mi, že ti lidé, kteří se očkovat nechtějí, tak už na ně nezabere ani kampaň.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Tablety do myčky zatočí se špínou v celém domě. Dá se s nimi vyčistit trouba, záchod, pračka i sprcha
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kouzlo rybího tuku: Kromě jiného zvětšuje prsa a snižuje riziko srdečních onemocnění. Má vliv i na oči a motoriku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Je to pocit, jako kdyby vás někdo pohřbil zaživa: Proč dochází ke spánkové paralýze a co se s tím dá dělat
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Unikátní houfnice FH-70 je i po 50 letech lepší než většina ruských alternativ: a i když je běžně tažená, funguje i jako samohybná